Kobieta z cierniem

Za życia odstraszająca smrodem z ropiejącej na czole rany, po śmierci pachnąca różami. Niemożliwe skrajności? A jednak między nimi kryje się prawda o św. Ricie "od spraw niemożliwych".

Po ludzku niemożliwe wydaje się odpuszczenie win nie tylko największym prześladowcom, ale i najbliższym, którzy najdotkliwiej potrafią zadać ból. Św. Rita znosiła cierpienie od niewierzącego i porywczego męża i pragnących zemsty za zamordowanie ojca synów. Ale swoją miłością i cierpliwością doprowadziła ich do Boga. Smród grzechu zastąpiła różanym zapachem oczyszczenia, jaki czuje się, przebaczając sobie i innym. W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, gdzie znajduje się największy ośrodek kultu św. Rity w Polsce, wierni tłumnie przystępują do spowiedzi przed liturgią sprawowaną ku czci świętej w jej wspomnienie, 22. dnia każdego miesiąca. - Niejedna spowiedź trwa ponad godzinę - opowiada proboszcz o. Marek Donaj OSA. - Ludzie nie chcą prosić z brudnymi rękami.

Płatek w brewiarzu

Ojciec Donaj podczas comiesięcznej liturgii wyczytuje po 600 próśb pątników przyjeżdżających z całego świata. - Teraz w dwa miesiące gromadzi mi się cały karton karteczek, tyle, ile wcześniej zabierałem przez rok. Widzi, jak gwałtownie rośnie kult św. Rity. - Mam w archiwum setki kart chorób, które po ludzku są nie do wyleczenia. A św. Rita pomaga. - Modlenie się za przyczyną świętego bez znajomości jego życiorysu jest bałwochwalstwem - uważa bp Grzegorz Ryś. - Jeśli kogoś czczę to także dlatego, by go naśladować.

Jest pewien, że św. Ritę warto naśladować w tym, co niemożliwe. Brała grzech krzywdzących ją na siebie, nie zostawiając ich samych. - To jest coś więcej niż wybaczenie - uważa. Można sobie wyobrazić, jak nie pamiętając zła innym, zwracała się do Boga słowami psalmu: "Jeśli zachowasz pamieć o grzechach, Panie, któż się ostoi?".

Pierwszą prostą topolową trumnę, w której złożono ciało świętej w klasztorze w Cascii, wykonał stolarz Cicco Barbaro, który za jej sprawą został uzdrowiony z niedowładu rąk. Widoczne na niej malowidło przedstawia świętą z kolcem w dłoni i wbitym w czoło cierniem, przypominającym o koronie cierniowej Chrystusa. - Ten bardzo rzadki stygmat nosiła na czole, które wyznacza widzenie świata i uświadamia, że w sytuacji sponiewierania i bólu ze znakiem Chrystusa można się czuć wybranym, a nie odrzuconym - mówi bp Ryś. Na trumnie św. Rity widnieje informacja, że nosiła ten stygmat 15 lat. Po wysłuchaniu kazania wielkopostnego, wygłoszonego przez franciszkanina, jako jedyna kobieta na ziemi otrzymała otwartą ranę, z której sączyła się krew i ropa. Ze względu na wydzielający się z niej odór prawie cały czas musiała przebywać w ostatniej celi na końcu korytarza klasztoru sióstr augustianek w Cascii. Opiekowała się nią kuzynka. Krew przestała płynąć z jej rany tylko w czasie podróży do Rzymu. Za to po śmierci ciało świętej zaczęło pachnieć różami. W Cascii dzieje się tak też obecnie, kiedy zdarzają się cuda. Z poetyckiego fragmentu traktatu św. Bonawentury "Vitis Mystica" dowiadujemy się, że istnieje związek między krwią a różą: "Każda kropla krwi Ukrzyżowanego tworzy płatek róży Męki Pańskiej". Do sanktuarium św. Rity w Krakowie czy w sercu Paryża, nieopodal placu Pigalle, pątnicy przybywają z różami. Sam o. Marek Donaj ma w brewiarzu płatek róży przywieziony z Cascii, jak podarunek od ukochanej. - Jestem jej wierny jak mężczyzna - uśmiecha się. Ale nie chce, by wierni zatrzymywali się na znakach.


W krużgankach kościoła św. Katarzyny przetrwał fresk z XV w. przestawiający „Chrystusa w studni”, czyli wstającego z grobu. – Tylko wątpiący potrzebują znaków – odczytuje wymowę opowieści zapisanej pędzlem na ścianie. – Maryja, stojąca obok Jezusa, ich nie potrzebuje, bo ma wielką wiarę. Wielką wiarę ma wielu proszących o łaski. Kilka dni temu z kamienną różą jako wotum przyjechała babcia z Warszawy, która za sprawą świętej wyprosiła sobie wnuka. Inna pani ofiarowała obrączkę, bo dzięki św. Ricie nie załamała się po śmierci męża. Zakonnicy przez internet otrzymują zawiadomienia o wielu wyproszonych szczęśliwych związkach małżeńskich. – Chciałoby się, żeby ludzie na naszych oczach rzucali kule, ale najważniejsze uzdrowienia są niewidoczne dla oczu – mówi ojciec. W szpitalu przy ul. Skawińskiej, gdzie jest kapelanem, poznał młodą sportsmenkę, która z dnia na dzień dowiedziała się, że jest ciężko chora. Dużo rozmawiali. Poradził jej, aby modliła się do św. Rity. Zmarła pojednana z Bogiem właśnie w „jej” dzień – 22 maja.

Róża w ludzie

- Duszpasterstwo rozkręciło się, kiedy ludzie zaczęli pytać, kim była św. Rita – opowiada o. Donaj. – Opowiadam im, że dla mnie to zwyczajna kobieta – góralka, córka słuchająca rodziców, żona, matka dwóch synów, mediatorka między skłóconymi rodami, wdowa, zakonnica. Jej życie pokazuje, że droga do świętości prowadzi przez nasze normalne życie. Trzeba tylko umieć się znaleźć w konkretnych sytuacjach – dodaje. Dlatego prosi wiernych przychodzących z różami, aby ofiarowali je tym, za którymi nie przepadają. Pierwszym cudem, który nieustannie czyni św. Rita, jest fakt, że mimo iż minęło 600 lat, odkąd przyszła na świat, żyje do dziś.

Najwięcej wiarygodnych informacji o jej życiu pochodzi dopiero z materiałów zapisanych 100 lat później, w XVI w. – w okresie jej beatyfikacji. W ciągu wieków niezapisana prawda zmieszała się z legendą. Jeden z pierwszych biografów, o. Agostino Cavalucci z Foligno w 1610 r. napisał, że córka Antonia Lotti urodziła się w miasteczku Castello Roccaporena. Nie wiadomo, czy stało się to w roku 1381 czy 1371. Trudno też ustalić datę jej śmierci. Jeśli – jak uznano – żyła 76 lat, mogła umrzeć w roku 1447, ale podawany jest też alternatywnie rok 1457.

Pewne jest, że jej matka, jak św. Anna, poczęła ją w późnym wieku. Według legendy w domu Lottich było małe okno w dachu, przez które Rita lubiła patrzeć w niebo. Pobożni rodzice byli szanowanymi w Cascii, targanej sporami i rywalizacją między rodami, tzw. mediatorami Jezusa. Z ikonografii wiadomo, że umiała czytać i pisać, czego nauczyli ją augustianie. Myślała o wstąpieniu do klasztoru augustiańskiego św. Marii Magdaleny w Cascii, ale posłuszna rodzicom jako 12-lata poślubiła Paolo de Mancino i żyła z nim 18 lat. Jej męża nazywano „niedobrym chrześcijaninem”, gdyż należał do gibelinów, będących w opozycji do Kościoła rzymskiego. Biografowie, którym zależało, by uwydatnić cierpliwość i wytrwałość Rity, która „jak baranek znalazła się w szponach lwa”, wyolbrzymiali wady jej męża, wyliczając, że był gniewny, porywczy, okrutny. „Musiał mieć skłonność do złości, ale oprócz tego, ze taki miał charakter, jego ostre reakcje mogło prowokować życie polityczne epoki” – pisze Mario Polia w książce „Rita z Cascia. Życie prawdziwe”.

Z biografii zapisanej przez siostry augustianki dowiadujemy się, że żona z właściwą sobie dobrocią „przezwyciężyła opór męża”. Przed śmiercią przez zasztyletowanie był już nawrócony i pozbawiony chęci rodowej zemsty, którą żyli jego krewni. Rita publicznie przebaczyła zabójcy i modliła się, by dwaj synowie nie chcieli pomścić ojca. Znała nazwisko mordercy, ale nie ujawniła go nikomu. Synowie nie splamili rąk krwią, zmarli jednak podczas zarazy, zostawiając samotną matkę. Zrozpaczona chciała zaleczyć rany, wstępując do klasztoru klauzurowego. Jednak nie przyjęto jej, bo była wdowę po zamordowanym i obwiano się, że może czuć nienawiść do mordercy męża. Według podań, kiedy liczyła 36 lat i miała za sobą kilka bezskutecznych próśb o przyjęcie do klasztoru klauzurowego, przeniosło ją tam „w niepojęty sposób” trzech świętych. Po tym cudzie pozostała w zakonie 40 lat, czasem wychodząc za klauzurę, by pomagać potrzebującym. W tym czasie za jej sprawą dokonało się tak wiele cudów, że kiedy dzwony same odezwały się, obwieszczając jej śmierć, ludzie powtarzali: „Zgasła święta”.

Cierpliwość św. Rity ilustruje opowieść o tym, jak na polecenie przełożonej wytrwale podlewała suchy winny krzew, aż się zazielenił. Zimą, rok przed śmiercią, poprosiła kuzynkę, aby przyniosła jej różę z rodzinnego ogrodu. Tamta poszła, by spełnić wolę ciężko chorej i zaskoczona znalazła kwitnące na śniegu kwiaty. „Podczas gdy wszystko było skute lodem, ta róża obwieszcza umierającej Ricie miłość Jezusa, który odwzajemnia jej wielkie uczucie” – pisze Mario Polia.

Z głową na kolanach

Została kanonizowana 24 maja 1900 r. we Wniebowstąpienia Pańskie, przez papieża Leona XIII, który nazwał ją „drogocenną perłą Umbrii”. Na kanonizacji obecne była 19-letnia Giovanna Fasce, która właśnie wtedy postanowiła wstąpić do augustianek w Cascii. Propagowała kult św. Rity, a 50 lat po śmierci została beatyfikowana jako Teresa Fasce. W kanonizacji brała też udział Polka – 18-letnia Maria Zembaczyńska. Podobnie jak Giovanna właśnie wtedy zdecydowała, że zostanie mniszką augustiańską. Dzięki niej w Krakowie zaczęto modlić się do św. Rity. Podczas okupacji w najbardziej newralgicznym miejscu Krakowa – blisko Kazimierza, z którego wywożono do Auschwitz Żydów, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej Niemcy zezwolili na umieszczenie figury świętej. – Hitlerowcy zakazywali kultu polskich świętych, ale Rita pochodziła z kraju sprzymierzonego z hitlerowcami, więc się zgodzili – tłumaczy o. Donaj. Pełną ekspresji rzeźbę wykonał architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Prawdopodobnie znalazła się w kościele św. Katarzyny za sprawą gospodarza miejsca – o. Alfonsa Kurowskiego OSA. Chciał w miejscu pełnym beznadziei, tragicznie ogołoconym z mieszkańców, przypomnieć o świętej od spraw niemożliwych. Tak dwa i pół wieku po śmierci nazwał ją po raz pierwszy portugalski eremita Francisco de Brito.

Ciało św. Rity nigdy nie spoczęło pod ziemią. Nieuległe rozkładowi, pociemniałe i wyschnięte można oglądać przez ściany kryształowej trumny. W jubileuszowym roku 2000 podwieszona do helikoptera poleciała z Cascii do Watykanu. Modlił się przed nią Jan Paweł II, który miał ogromną cześć do świętej. O. Donaj przyznaje, że od dawna nie pobiera się relikwii z jej ciała. On sam dostaje co jakiś czas od matki Nataliny ze zgromadzenia sióstr augustianek w Casii zawałki zmienianej tuniki, którą siostry okrywają zwłoki.

W 1950 r., kiedy zlikwidowano zakon augustianów w Polsce, kult świętej zamarł. Dziś nieustannie słychać o nowych miejscach, gdzie ją czczą – w Błociszewie, na warszawskim Żoliborzu, w Nowym Sączu, Rzeszowie, Włosaniu. Od modlitw i wezwań do św. Rity huczy zeświecczony internet. „Trzeba tylko cierpliwości, by samemu się zmienić wewnętrznie, by łaska, o którą prosimy, była nam udzielona” – taki prosty wykład teologiczny wygłosiła na jednym z forów modląca się za jej wstawiennictwem internautka. W sanktuarium w Cascii znajduje się fresk przedstawiający św. Ritę opierającą głowę na kolanach Chrystusa – sędziego świata. Jest jak mała dziewczynka, której próśb nie można nie spełnić.


Za: Barbara Gruszka-Zych: Kobieta z cierniem, w: Gość Niedzielny nr 21/2015, 24 maja 2015, s. 28-30.

59 komentarzy:

 1. Anonimowy21.5.15

  Św. Rito uzdrów mnie z raka, bo Ty wszystko możesz uprosić u dobrego Jezusa. M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy30.5.15

   Św. Rito proszę, aby człowiek, na którym mi zależy odezwał się do mnie, żeby jego serce się poruszyło i żeby połączyła nas miłość.

   Usuń
 2. Anonimowy21.5.15

  Wstawiaj się za chorych i nieszczęśliwych ukochana nasza Patronko!

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy21.5.15

  prosze Cię św.Rito uproś zdrowie dla mnie i dla moich bliskich

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy21.5.15

  proszę Cię św.Rito ,upros zdrowie dla mnie i mich bliskich

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy21.5.15

  Dla taty św Rito

  OdpowiedzUsuń
 6. Ukochana Sw Rito, Ktora juz raz ratowalas mnie w ogromnym niebezpieczenstwie, poratuj i pomoz mi znowu. Prosze zebym mial wiecej pracy i zdrowie, zebym mogl pracowac.Prosze zebym podejmowal dobre decyzje. Dziekuje ukochana Sw Rito. Leszek

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy21.5.15

  proszę Sw Rito spieraj mnie w mojej chorobie żeby dobrze się zakończyło leczenie

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy21.5.15

  Sw Rito zwracam się do ciebie z prośbą o zdrowie w mojej chorobie

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy21.5.15

  Sw Rito proszę wylecz mie z raka

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy22.5.15

  Dzisiaj wspomnienie Św.Rity dzisiaj łatwiej jej na pewno wszystko wyprosić Proszę wymódl mi płynną wymowę żebym się nie jąkał.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy22.5.15

  Sw Rito w dzisiejszym dniu prosze cie goraco zachowaj mi wzrok zebym mogla patrzec dalej na bozy swiat jak rowniez o umocnienie wiary u calej mojej rodziny wierzaca

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy22.5.15

  Święta Rito poszę Cię o zdrowie dla mojej mamy

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy22.5.15

  Św Rito prosze Cię o zdrowie dla mojej mamy

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy23.5.15

  ŚW RITO BŁAGAM ZA MOIM SYNEM ZBYSZKIEM

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy23.5.15

  Św Rito błagam za moim synem zbyszkiem

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy23.5.15

  Św Rito błagam za moim synem zbyszkiem

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy23.5.15

  Za to co u Ciebie w Kościele wrzuciłam 22 maja błagam...

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy27.5.15

  Święta Rito błagam Cię o pomoc, o wstawiennictwo do Jezusa, aby wróciła mi pełnosprawność po udarze, zawale i operacji serca.
  Proszę również o szczęśliwy poród dla mojej synowej oraz o zdrowie dla wnuczka, syna, córki i zięcia, i całej mojej rodziny oraz znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy27.5.15

  Św Rito proszę Cię o Twoją pomoc, w tak trudnym dla mnie czasie, pełnym braku nadziei, bezsilności i braku zaangażowania. Proszę pomóż mi przebrnąć przez czas umierania mojej mamy. Proszę pomóż mi w trudnej decyzji dotyczącej mojego taty. Proszę pomóż mi w dotarciu do mojego brata alkoholika.

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy27.5.15

  Święta Rito proszę Cię o pomoc dla mojej siostry, która będzie miała operacje na nerkę. Pomóż jej przebrnąć przez to wszystko, daj jej zdrowie i szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy27.5.15

  Św Rito pomóż mi żebym zaznała szczęścia i miłości z ukochanym tym którego szczerze kocham

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy29.5.15

  Swieta RITO PROSZE SIE O WSTWIENNICTWO U PANA NAJWYZSZEGO O ZDROWIE DLA CALEJ MOJEJ RODZINY I PRZYJACIOL I CHORA KOLEZNAKE Marysie amen

  OdpowiedzUsuń
 23. Św.Rito błagam Cię o dar macierzyństwa,tak bardzo pragniemy potomstwa wraz z mężem.

  OdpowiedzUsuń
 24. Św.Rito błagam Cię o dar macierzyństwa,tak bardzo pragniemy potomstwa wraz z mężem.

  OdpowiedzUsuń
 25. Anonimowy3.6.15

  Św Rito bardzo Cię prosze o uzdrowienie mojej córeczki Oliwi.

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy3.6.15

  Sw Rito bardzo Cię proszę o uzdrowienie mojej córeczki Oliwi.

  OdpowiedzUsuń
 27. Anonimowy3.6.15

  Św Rito proszę Cię o uzdrowienie mojej córeczki Oliwi.

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy3.6.15

  Św. Rito! Zwracam się z prośbą o uzdrowienie mojego kochanego męża, dar macierzyństwa oraz zdrowia i łaski dla synka i rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 29. Anonimowy8.6.15

  Swieta Rito prosze o pomoc w wyzdrowieniu, aby udalo mi sie zwalczyc chorobe i by nie nawrala. Prosze o wstawiennictwo i wsparcie z calego serca. Amen

  OdpowiedzUsuń
 30. Anonimowy9.6.15

  Św.Rito,błagam Cię o zdrowie i pomoc w odbudowaniu mojej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 31. Sw Rito wysluchaj prosze mojej prosby ... pomoz mi blagam

  OdpowiedzUsuń
 32. Anonimowy4.10.15

  Sw Rito prosze pomoz mi by moj maz chcial z nami byc

  OdpowiedzUsuń
 33. Anonimowy11.10.15

  Św.Roto proszę o uzdrowienie mego syna,a szczególnie aby ropnie zniknę

  OdpowiedzUsuń
 34. Święta Rito, pomóż moim rodzicom. Uzdrów ich miłość, spraw żeby na nowo odkryli to co ich połączyło. Modli się do Ciebie zdesperowana córka, która chce tylko ich szczęścia na stare lata, spraw żeby wrócili do siebie, żeby żyli razem w szczęściu i miłości i naprawili to co było źle. Święta Rito wysłuchaj Nas wszystkich, którzy cierpią i modlą się do Ciebie, modlę się także w ich intencji.

  OdpowiedzUsuń
 35. Anonimowy19.10.15

  jetem juz slaba niemam sily juz walczyc pomoz naszej rodzinie amen

  OdpowiedzUsuń
 36. Anonimowy31.10.15

  Swieta Rito pomoz mi prosze wyblagac u Boga laske zdrowia psychicznego i fizycznego. Prosze Cie pomoz mi w tym trudnym czasie. Nie badz glucha na moje blagania o pomoc, pomoz mi prosze.

  OdpowiedzUsuń
 37. Anonimowy31.10.15

  Swieta Rito pomoz mi prosze wyblagac u Boga laske zdrowia psychicznego i fizycznego. Prosze Cie pomoz mi w tym trudnym czasie. Nie badz glucha na moje blagania o pomoc, pomoz mi prosze.

  OdpowiedzUsuń
 38. Anonimowy3.11.15

  Wspaniała Św. Rito błagam Cię, wstaw się u Boga za moim mężem Krzysztofem. Błagam o uzdrowienie jego duszy, o wyleczenie z nerwowości, o ukojenie żalu i bólu, które nosi w sercu. O święta Rito! Módl się za miłość i pokój w mojej rodzinie. Błagam o pomoc. Asia

  OdpowiedzUsuń
 39. Anonimowy10.11.15

  Święta Rito, pomóż mi.........

  OdpowiedzUsuń
 40. Świeta Rito,prosze Cie całym sercem,uratuj małżeństwo Sylwi i Łukasza.

  OdpowiedzUsuń
 41. Anonimowy23.11.15

  Świeta Rito,prosze Cie całym sercem,uratuj małżeństwo Sylwi i Łukasza.

  OdpowiedzUsuń
 42. Rituś Ty wiesz... pomóż mi kochać i toczyć dobrą walkę.
  Jeśli możesz wyproś u Ojca naszego łaskę uzdrowienia duszy i ciała dla mojej matulki i dla mnie:)
  Dziękuję...
  Dziękuję Ci za malutką Blankę i za Madzię:)

  OdpowiedzUsuń
 43. Małgorzata30.12.15

  Św. Rito błagam spraw, aby moja córka Hania dostała się do klasy pierwszej u Salezjan. Robiłam wszystko, by tak się stało, ale nie udało mi się... Pomóż, mocno wierzę, że z Twoim wstawiennictwem, wreszcie się uda i Hania będzie miała zapewniony najlepszy rozwój duchowy i intelektualny. Jako matka chciałabym dać jej wszystko co najlepsze. Czekam już tylko na cud. Twoja imienniczka.

  OdpowiedzUsuń
 44. Anonimowy19.1.16

  Sw Rito upros mi zebym z cala rodzina wyjechalismy na stale do ojczyzny prosze modl sie za nami

  OdpowiedzUsuń
 45. Anonimowy3.2.16

  Święta Rito spraw aby moja córka miała potomka a syn żeby znalazł osobę z która zwiąże się na całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Anonimowy8.2.16

  Święta Rito spraw aby cień dobrej miłości między mną a Krzyśkiem nie zginął, aby Pan Bóg Nam pobłogosławił i pozwolił żyć razem dla Niego. Amen

  OdpowiedzUsuń
 47. Anonimowy9.2.16

  Św. Rito! Pomóż mi!

  OdpowiedzUsuń
 48. Anonimowy9.2.16

  Św. Rito! Ratuj!

  OdpowiedzUsuń
 49. Anonimowy7.3.16

  Sw.Rito Blagam wypros u Ukochanego Ojca Niebieskiego Calkowite uzdrowienie Pawla...aby jego kolana byly zdrowe I silne.Dziekujemy. ..

  OdpowiedzUsuń
 50. Anonimowy25.3.16

  Kochana Św.Rito proszę Cię o to aby Jacek otworzył swoje serce na mnie i do mnie wrócił.By jego plany o wspólnym naszym życiu znowu były realne.Chcialabym mieć z nim dzieci i razem iść z nim przez życie.By mnie poprostu pokochał i był wsparciem dla mnie.Kochana Św.Rito obiecuje się zmienić i być lepszym człowiekiem tylko proszę nie zostawiaj mnie samej.Mam dosyć imprez,alkoholu i bycia ta zła.Chce w końcu mieć swoją rodzinę i nie chce czuć tej pustki w środku.Prosze Cie najukochansza o wstawiennictwo za mnie u Pana Naszego.Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 51. Anonimowy18.4.16

  Święta Rito za Twoim wstawiennictwem chciałam prosić cię o ulecznie mojej poranionej duszy, wiele złego wydarzyło się w moim życiu, najbliższa memu sercu osoba bardzo mnie zraniła chcę wybaczać bez względu na wszystko osobom którę sprawiły mi przykrość oraz aby mi zostały wybaczone wszystkie nie poprawne rzeczy które uczyniłam ;/ proszę o pokój w mojej rodzinie oraz o pomyślnie zdany egzamin maturalny, kochana święta uzdrów mnie ze złego uczucia które rodzi się w moim sercu do osoby duchownej, proszę Cię o pomoc w pokonaniu tych przeciwności. Amen

  OdpowiedzUsuń
 52. Anonimowy22.5.16

  Święta Rito wyproś nam proszę łaskę zdrowia dla naszej mamy.
  Niech nie męczy jej nowotwór.
  Dziękuję i proszę o dalsze wstawiennictwo i o wypraszanie łask o zdrowie dla moich dzieci i męża oraz taty, rodzeństwa i ich rodzin, a także wszystkich tych za których powinnam modlić się.Amen.

  OdpowiedzUsuń
 53. Anonimowy25.5.16

  ŚW.RITO proszę błagam wyrwij mojego syna alkoholizmu dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 54. Anonimowy27.5.16

  Święta RIto wspomóż mojego Tatusia w chorobie i pozwól nam cieszyć się nim jak najwyżej to wspaniały dobry i pobożny człowiek potrzebny nie tylko nam

  OdpowiedzUsuń