Największy posąg św. Rity

Święta Rita, choć żyła w średniowiecznych Włoszech, cieszy się dużą popularnością wśród współczesnych katolików w każdym zakątku świata, ale szczególnie upodobali ją sobie mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. Gdy w pierwszej połowie XIX wieku powstało miasto Santa Cruz, jego założyciele obrali za patronkę właśnie św. Ritę - kapliczka poświęcona średniowiecznej mistyczce była jednym z pierwszych budynków, które wówczas powstały. Dlaczego św. Rita? Santa Cruz leży w stanie Rio Grande do Norte. Ta część Brazylii ze względu na swoje położenie i klimat często jest nawiedzana przez susze, które niekiedy mogą trwać miesiącami. Miejscowa ludność wobec tej trudnej sytuacji życiowej ufa w orędownictwo św. Rity - patronki w sprawach trudnych i beznadziejnych.


W 2007 r. dla uczczenia św. Rity rozpoczęto budowę jej największej podobizny. Trzy lata później monumentalny posąg był już gotowy - uroczyste odsłonięcie odbyło się w czerwcu 2010 r. i wzięło w nim udział ok. 100 tysięcy wiernych.

Monument razem z cokołem mierzy 56 m wysokości i tym samym jest wyższy od Statuy Wolności oraz słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Jego twórcy przekonują, że jest to najwyższa katolicka rzeźba w tym rejonie świata. Statua stanowi ważną część sanktuarium poświęconego św. Ricie. Każdego roku - 22 maja - przybywa tu nawet 60 tys. pielgrzymów. W tygodniach poprzedzających wspomnienie świętej miejscowa oudność praktykuje nabożeństwo piętnastu czwartków. Liczba ta nie jest obojętna - przez tyle lat św. Rita nosiła na czole stygmat korony cierniowej. W ramach nabożeństwa wspomina się m. in. najważniejsze wydarzenia z jej życia.

Źródło: I. Korpyś, Największy posąg św. Rity, w: Bliżej życia wiarą, tygodnik nr 21 [21.05.2023], s. 24.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz