Druga parafia pw. św. Rity w Polsce

Dzisiaj (22.05.2019 r.) na warszawskim Grochowie odprawiona zostanie pierwsza Msza św. w nowej kaplicy powstającej parafii pw. św. Rity.

W Warszawie powstaje druga w Polsce - pierwsza jest w podpoznańskim Lusówku - parafia pw. św. Rity z Cascii.
- W kaplicy zamieszka Pan Jezus, to początek działalności duszpasterskiej w tym miejscu. Erygowany zostaje ośrodek duszpasterski, odprawiane będą Msze św., nabożeństwa. To również rozpoczęcie ku kultu św. Rity - wyjaśnia ks. Andrzej Jakubaszek, organizator nowego ośrodka duszpasterskiego.

Pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, odbędzie się dziś uroczystość poświęcenia kaplicy na warszawskim Grochowie. Ten akt będzie w praktyce inauguracją życia duszpasterskiego powstającej parafii pw. św. Rity.

W listopadzie zeszłego roku przy ul. Podskarbińskiej poświęcono plac pod budowę świątyni pw. św. Rity, poświęcony został również ustawiony na placu krzyż. - Przed trzema laty byłem z pielgrzymką w Cascii we Włoszech, gdzie otrzymałem relikwie św. Rity. Od tamtego czasu codziennie modlę się za jej wstawiennictwem. Zaczynam dzień od Jutrzni i od Litanii do św. Rity. Gdy ksiądz biskup zwrócił się do mnie z propozycją utworzenia parafii św. Rity, przyjąłem to zadanie z ogromną radością - podkreśla ks. Andrzej Jakubaszek.Uroczystość poświęcenia kaplicy pw. św. Rity od strony ul. Żupniczej odbędzie się dzisiaj, we wspomnienie liturgiczne świętej z Cascii. O godz. 17.30 odśpiewane zostanę litanie: loretańska i do św. Rity, następnie Mszy św. z aktem poświęcenia kaplicy przewodniczył będzie ks. bp Romuald Kamiński.

Święta Rita jest wyjątkową patronką na dzisiejsze czasy. Jest orędowniczką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Ona uczy rodziny wytrwałości, pokonywania trudności i kryzysów, pełnej ufności modlitwy. - Wyprosiła u Pana Boga, aby jej synowie nie zeszli z drogi wiary, by mąż pogłębił relację z Chrystusem. Ta święta uczy nas też przyjmowania różnych przeciwności w totalnym zaufaniu Bogu - zaznacza ks. Andrzej Jakubaszek.

Jak przyznaje kapłan, w swojej wizji parafii pragnie pochylać się nad osobami starszymi, dziećmi, młodzieżą, rodzinami. Jest przekonany, że będzie mu w tym pomagać ta szczególna patronka. Ufa, że przy zaangażowaniu ludzi, czcicieli św. Rity, w miarę szybko zostanie wzniesiony kościół pod jej wezwaniem. Obecnie powstaje jego projekt. Dzisiaj podczas uroczystości zostaną ogłoszone granice parafii pw. św. Rity.

za: Małgorzata Bochenek, Parafia św. Rity, w: Nasz Dziennik nr 117/2019, s. 11.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz