M. Kołodziejczyk, Patronka od spraw beznadziejnych


Rozmowa z ks. dr. Zbigniewem Sobolewskim, teologiem moralistą


Patronka od spraw beznadziejnych


22 maja obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Rity. Jest to dzień szczególnej modlitwy za jej wstawiennictwem. Czym jest modlitwa wstawiennicza za przyczyną świętych?


Jest ona przede wszystkim wyrazem naszej wiary w świętych obcowanie, w głęboką komunię miłości pomiędzy Kościołem uwielbionym a Kościołem pielgrzymującym na ziemi. Modlitwa wstawiennicza ma głębokie korzenie biblijne; jej przykład znajdujemy w Starym Testamencie, kiedy Abraham prosi Boga o ocalenie Sodomy i Gomory. Praktyka ta była rozpowszechniona także w kościele pierwotnym, o czym świadczy fakt, że Paweł nakazywał chrześcijanom, by modlili się za innych. Mówimy o modlitwie wstawienniczej, poprzez którą wielbimy Boga za wspólnotę miłości, jaką jest Kościół. Z ufnością powierzamy się wstawiennictwu świętych i błogosławionych, ich zasługom wobec Boga, sami czując się niegodnymi. Dlatego kierujemy naszą modlitwę do Maryi, do świętych, aby oni wypraszali nam przed Bogiem potrzebne łaski. Z jednej strony jest to wyraz głębokiej wiary, ale też naszej pokory wobec Pana.


O św. Ricie mówi się, że jest patronką w sprawach trudnych, beznadziejnych. Kapłani często polecają modlitwę do św. Rity w trudnościach małżeńskich. Czego one dotyczą? Jaka jest moc oddziaływania tej modlitwy?


Św. Rita stała się patronką rodzin dlatego, że sama przeżywała bardzo trudne sytuacje rodzinne. W młodym wieku została wydana za mąż i w tym małżeństwie przeżyła 18 lat, mając dwoje dzieci i męża o trudnym charakterze, którego zmieniła swoją dobrocią, miłością i cierpliwością. Jest ona wzywana zwłaszcza tam, gdzie dzieje się coś złego w małżeństwie, w rodzinie, gdy panuje niezgoda, a trwałość małżeństwa bywa zagrożona. Wielu ludzi właśnie jej modlitwom powierza uratowanie małżeństwa. Wiele osób prosi też, by św. Rita wyprosiła im łaskę ojcostwa i macierzyństwa. W sanktuarium św. Rity w Caccia we Włoszech, przy sarkofagu w którym spoczywa jej ciało, umieszczono mnóstwo zdjęć małych dzieci, niemowląt. Są to dzieci „uproszone” przez przyczynę świętej bądź uratowane przez nią, np. wcześniaki czy też dzieci, którym lekarze nie dawali szans przeżycia albo mówili, iż urodzą się obciążone wadami genetycznymi. Św. Rita wypraszała nie tylko łaskę cudownego poczęcia, ale też zdrowia dla tych dzieci. To drugi, potężny związek św. Rity z rodzinami. Jest ona także patronką rodzin skłóconych; nie tyle małżeństw przeżywających kryzysy, ale skłóconych krewnych lub sąsiadów, pomiędzy którymi często brakuje dobrej woli i zrozumienia. Ona wyprasza łaskę pokoju serca, pojednania bądź przebaczenia. Św. Rita jest patronką heroicznego przebaczenia, gdyż przebaczyła mordercom męża i doprowadziła do pojednania między zwaśnionymi rodzinami. Do niej uciekają się ludzie prześladowani, doznający wielkich krzywd, poniżani, gdy widzą, że sami nie są w stanie rozwiązać nabrzmiałych problemów. Wielu osobom wyprasza ona łaskę zgody, cierpliwości, a najczęściej męstwa w przyjmowaniu życiowych krzyży. Modlitwa do św. Rity oraz wpatrywanie się w jej postać głęboko zmieniają cierpiących, dając im nie tylko pociechę, ale także duchową moc do przyjęcia krzyża, który wkładają na nich najbliżsi.


Czy i dziś małżeństwo św. Rity może być przykładem na trwałości małżeństwa?


Małżeństwo św. Rity zaczęło się źle. Miała ona bowiem powołanie zakonne, zaś rodzice, wbrew jej woli, wydali ją za mąż za człowieka, który był jej obojętny. Przeżyła z nim 18 lat i widać było, że jej dobra wola i miłość - zadziałały. Rita zakochała się z wzajemnością w swoim mężu. Jest przykładem mądrej kobiety, która potrafiła zmienić kochanego mężczyznę w lepszego człowieka. Niestety, w małżeństwach widzimy często, jak małżonkowie „pomagają sobie”, by stawać się gorszymi: psują się ich charaktery, rozrastają egoizmy jednej czy drugiej strony; brakuje wzajemnej pomocy w duchowym wzrastaniu, małżonkowie stanowią dla siebie zagrożenie moralne czy duchowe, jedno. W małżeństwie św. Rity było odwrotnie.


Jakie środki zastosowała św. Rita życiu małżeńskim, by zmienić charakter męża?


Nie było to zrzędzenie, narzekanie i ustawiczne zwracanie uwagi czy też męczące pouczenia. Były to modlitwa, dobre słowo, mówienie „kocham cię” poprzez zwyczajne gesty, uprzejmość, życzliwość. To są takie małe cnoty. Okazało się, że dobroć św. Rity miała moc przemieniającą. Jej mąż nie tyle został przez nią „zwyciężony”, przymuszony do tego by stać się lepszym człowiekiem, ale został przez nią „pociągnięty”. Dokonała się w nim powolna i systematyczna zmiana: z zabijaki, awanturnika, człowieka nieokrzesanego stał się odpowiedzialnym mężczyzną, dobrym ojcem, człowiekiem godnym zaufania a także przyjacielem żony. To wskazówka dla współczesnych małżeństw, by nie zrażały się gdy ujawniają się gorsze strony ich charakteru, ale próbowali sobie pomagać życzliwością, miłości i dobrocią. Zapewne to długa droga do zmiany, ale za to droga pewna, przemieniająca człowieka od wewnątrz. Św. Rita pomogła mężowi dorosnąć do roli odpowiedzialnego mężczyzny, wspaniałego, przykładnego ojca i czułego, pełnego miłości małżonka. Gdyby na początku swego małżeństwa nie zastosowała tej „terapii” - miłości, życzliwości, dobroci, cichości, cierpliwości - prawdopodobnie z dnia na dzień działoby się w nim coraz gorzej. Oboje mieli bowiem dosyć silne charaktery. Św. Rita nie była „potulną owieczką”, którą można prowadzić gdziekolwiek, była to kobieta z charakterem, którego może jej pozazdrościć niejedna współczesna dziewczyna. Wiedziała co chce osiągnąć w małżeństwie, w jaki sposób chce przeżyć swoje życie i konsekwentnie realizowała Boże plany w życiu małżeńskim, które - choć zostało jej narzucone - odkryła jako swoje powołanie.


Charakterystyczna była też jej postawa matki, rzeczywistość w jakiej wychowywała dzieci…


Tak jak i dzisiaj, także w tamtym społeczeństwie dwaj jej synowie znajdowali się nie tylko pod wpływem ojca i matki, rodzice mieli też - tak jak dzisiaj - konkurencję w postaci środowiska: rówieśniczego czy też miasteczka, w którym żyli. Św. Rita wykazała się wielką roztropnością. W sercach swoich synów zaszczepiała ducha wiary i pobożności, wiedziała że przyszłość dzieci trzeba budować na Bogu. Jak wiemy ze źródeł, uczyła ich modlitwy, prowadziła do kościoła na Mszę św., modliła się nie tylko ze swoimi synami, ale też za nich, za swoją rodzinę - o czym dzisiaj często zapominamy. Starała się dać przykład chrześcijańskiego życia - prawego, szczerego, uczciwego, opartego na modlitwie i pracy. Wychowanie to nie było łatwe, ponieważ chłopcy podlegali też złym wpływom środowiska. Podobne trudności przeżywają współcześni rodzice, widząc jak na ich dzieci oddziaływają środki społecznego przekazu, szkoła, formalne i nieformalne grupy rówieśnicze. Najczęściej ich głos nie jest jednym, formującym spojrzenie na życie i sylwetkę duchową dzieci. Mądrość św. Rity polegała na pełnym zaufaniu Bogu. Ze swej strony robiła, co mogła: modliła się za swoje dzieci, przekazywała im zasady wiary, moralności chrześcijańskiej, uczyła dobrych obyczajów, upominała, widząc złe postępowanie. Ale przede wszystkim powierzała dzieci Bogu zarówno w modlitwie samotnej, jak i wspólnej, rodzinnej. Wydaje mi się, że tego elementu często dziś w naszych rodzinach brakuje….


Czy zatem święta z przełomu XIV i XV w. może być wzorem dla współczesnej kobiety?


Jest to postać mocna; jej charakter, postępowanie, heroizm wiary nie zdezaktualizowały się. Żyła tymi samymi problemami, jakimi żyjemy my. Tak samo w jej sercu było gorące pragnienie miłości, szczęśliwego życia, była ambitna i stawiała wymagania swojemu życiu. Dlatego, będąc już zakonnicą, umiała przyjąć krzyż, tj. stygmaty ciernia, których udzielił jej Bóg. Dziś też potrzeba ludzi, którzy będą mieli odwagę pójść za Chrystusem, żądać dla siebie życia pięknego, szlachetnego, dobrego i szczęśliwego - bo przeżytego w komunii z Bogiem. Wielu ludzi przeżywa trudności, narzeka na samotność nawet w rodzinie, w małżeństwie, wśród dzieci. Są nieszczęśliwi, bo nie potrafią jasno zdefiniować swoich życiowych celów. A św. Rita pokazuje, że aby małżeństwo miało głębszy sens, by ludzie byli w nim szczęśliwi, musi ono stać się drogą do Boga.


Skąd u Księdza fascynacja tą świętą?


Rozpoczęła się onajeszcze w czasach moich studiów rzymskich. Kiedyś znalazłem się w sanktuarium Św. Rity w Cascia, gdzie mogłem poznać historię jej życia. Do świętej przyprowadzili mnie ludzie. Spowiadając w sanktuarium, rozmawiając z pielgrzymami, którzy tłumnie to miejsce nawiedzali, stopniowo odkrywałem, jak ważna jest w życiu ludzi poranionych, skrzywdzonych. Widziałem, że była dla nich taką bardzo ważną osobą, prowadzącą do Boga, do Chrystusa. Modląc się za jej przyczyną odradzali się, powstawali, nabierali duchowej siły, zyskiwali pociechę w bardzo trudnych sytuacjach. Św. Rita była znakiem nadziei dla cierpiących. Spotykając się już w Polsce z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi ludzi, opowiadałam im o św. Ricie, a oni wraz ze mną odkrywali jej historię. Widziałem skuteczność jej wstawiennictwa, ale też jej przykładu. Ona naprawdę pomagała i pomaga wielu osobom rozpocząć od nowa życie, a przede wszystkim wyprasza łaskę pójścia za Chrystusem w tajemnicy jego krzyża.

Dziękuję za rozmowę.

Początki kultu św. Rity w Polsce sięgają XIX w; związane są one z kościołem augustianów w Krakowie, w którym znajdują się relikwie świętej. Na początku XX w., w bocznym ołtarzu umieszczono obraz św. Rity, przed którym mieszkańcy modlili się w trudnych sprawach. Obecnie znajduje się tu rzeźba zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza, wykonana w 1942 r. przez Wojciecha Maciejowskiego.
Relikwie św. Rity znajdują się także na terenie diecezji siedleckiej. 18 października 2009 r poświęcono sprowadzoną z Włoch figurę św. Rity w kościele parafialnym w Borkach k. Radzynia Podlaskiego. Tutaj znajdują się również relikwie św. Rity, przekazane przez siostry augustianki z klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia.źródło: http://echokatolickie.pl/index.php?str=100&id=4169

26 komentarzy:

 1. Anonimowy15.7.12

  You are so cool! I do not think I've truly read through something like this before. So wonderful to find another person with a few genuine thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality!
  Visit my website ... search engine optimization

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy19.9.12

  św Rito najsłodsza z wszystkich róż otaczaj naszą Rodzinę opieką i wznieś nasze serca na wyżyny żeby mogły kochać się miłością czystą i piękną , żebyśmy przestali się obrażać na siebie i nigdy się nie kłócili i byli jasnym wzorem dla naszych dzieci amen

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy23.9.12

  Błagam Cię, św. Rito, tak jak przemieniłaś swojego męża, wyproś dla mnie przemianę Igora - mądrość i odwagę dla niego, żeby zrozumiał, że nie wolno rezygnować z miłości ze strachu i braku wiary we własne siły, i żeby przyjechał do Polski. Wyproś dla mnie cud, spokojne i szczęśliwe małżeństwo z nim. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy30.9.12

  Św. Rito pomóż mi uratować moje małżeństwo, spraw, aby mój mąż mi wybaczył, pojednał się ze mną, abyśmy mgli wspólnie dalej budować nasz związek. Proszę, wstaw się za mną swoją modlitwą, oddal pozew o rozwodzie. Błagam o cud uratowania mojego związku. Proszę....

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy18.10.12

  Sw Rito proze o laske dla naszej rodziny by nie rozpadla sie z powodu nazych dlugow ,dopomoz i wyjednaj nam laske w splaceniu dlugow

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy7.12.12

  św Rito, pomóż mi proszę napełnić swoje serce prawdziwą wiarą. Pomóż mi w kłopotach finansowych, które mamy przez nieuczciwą osobę. proszę spraw, by ta osoba opamiętała się. Bóg zapłać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy8.1.13

  Święta Rito, proszę o łaskę dla mojej córki, aby mężczyzna którego pokochała była dla niej ostoją, bezpieczeństwem , kochającym partnerem i dobrym mężęm. Proszę spraw aby byli razem szczęśliwi. Bóg zapłać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy18.1.13

  Święta Rito błagam uratuj moje małżeństwo jeżeli jest jeszcze taka możliwość daj mu Boże opamiętanie i nawrócenie. Błagam aby znalazł pracę i utrzymywał swoją rodzinę a nie inne kobiety.Błagam aby więcej mnie nie zdradzał to tak strasznie boli.Ulituj się nad nami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcialabym się dowiedziec czy modlitwa do św. Rity pomogła?

   Usuń
 9. Anonimowy3.2.13

  Św. Rito proszę o łaskę powrotu mojej żony po rozwodzie. Nadal ją kocham. Jestem innym człowiekiem. Proszę pomóż.

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy8.2.13

  Anonimowy8.2.13
  ŚW.RITO BŁAGAM CIĘ UWOLNIJ MNIE OD DEPRESJI KTÓRA DRĘCZY MNIE OD 20 LAT DAJ MI RADOŚĆ I SENS ŻYCIA..POMAGAJ MI NIEUSTANNIE..EWA..

  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy10.2.13

  Święta Rito usilnie błagam, wyjednaj u Pana Naszego łaskę powrotu Michała na drogę Wiary. Wyzwól go z mocy grzechu w którym żyje. PRZEMIEŃ jego UMYSŁ i SERCE. Proszę BY POWRÓCIŁ...

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy8.3.13

  Swieta Rito blagam Cie o Pomoc w moich Problemach.

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy2.4.13

  Święta Rito Ty wiesz co to znaczy żyć w małżeństwie bez miłości...Pomóż mi proszę

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy19.4.13

  o Sw Rito przybadz mi z pomoca w kazdej potrzebie i nieszczesciu i wypros mi laske nasladowania cie w lagodnosci cierpliwosci i milosci badz dla mnie i dla moich bliskich przewodniczka w burzach zycia .Twojemu wstawiennictwu powierzam wszystkie moje najwieksze nadzieje i prosze Cie sw Rito by miloscstala sie sila napedowa mojego zycia.asia

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy18.5.13

  swieto rito prosze o uzdrowienie e blagam cie o cud laski abym znalazla prace

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy25.5.13

  Święta Rito, daj mi miłość proszę, abym połączyła się z mężczyzną którego kocham i który mnie kocha, "aby nam się udało". Proszę cię.
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy21.6.13

  Św. Rito błagam dopomóż mi, wysłuchaj moich modlitw. Potrzebuję cudu w mojej sytuacji i wierzę, że za Twoim wstawiennictwem Bóg Miłosierny mnie wysłucha.
  Oddaję się Tobie i proszę o wstawiennictwo u Boga w rozwiązaniu moich trudnych spraw.
  Ty wiesz jaki wielki żal , ból i jaka rozpacz jest w moim sercu.Błagam ratuj mnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. danuta22.6.13

  Święta Rito dopomóż mojej synowej w zaakceptowaniu swojej ciązy. ABY UMIALA SIĘ CIESZYĆ Z MACIERZYŃSTWA I POKOCHAŁA DZIECKO KTÓRE NOSI POD SERCEM.TY ŚWIĘTA RITO JAKO MATKA WSTAWIAJ SIĘ ZA JUSTYNKĄ.

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy17.8.13

  sw.Rito błagam o twoją pomoc dla mojego małżeństwa .Proszę spraw aby mój mąż na nowo mnie pokochał i zrozumiał swój błąd

  OdpowiedzUsuń
 20. Św. Rito pomóż mi odzyskać mojego najdroższego przyjaciela , spraw by Michałek zmienił się i zrozumiał że go kocham , proszę pomóż mi , tak o niewiele proszę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy16.10.15

  Św. Rio wstawiaj się za mną, w sprawie uleczenia rany serca, pomóż, abym wybaczył i zapomniał. Proszę Cię wstawiaj się o miłość, zrozumienie w mojej rodzinie. Wyproś łaskę ojcostwa dla mnie i wzajemnej miłości.

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy27.1.16

  Święta Rito, proszę o pomoc za Twoi pośrednictwo, o modlitwę w intencji usunięcia moich blizn z ciała i duszy, o realizację zawodową i rodzinną. Bóg zapłać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy20.9.18

  Święta Rito proszę pomóż mi ze złamanym sercem. Niech ona zrozumie, że źle postępuje i nawróć ją na dobrą stronę. Niech zatęskni za mną i wróci z miłości oraz żeby mnie już nigdy nie zostawiła. Bardzo ją kocham. Wstaw się o miłość dla nas dwojga. Pomagaj nam w potrzebach i ulecz nasze zniszczone serca. Uświęć nas od grzechu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Anonimowy28.9.18

  Swieta Rito, nie wiem co zrobic, pomoz mi zobaczyc co jest dobre i poprowadz mnie droga do Dionizego jesli taka jest wola Boga, a jego do mnie, pomoz nam prosze Cie,

  OdpowiedzUsuń
 25. Anonimowy24.1.19

  Modlę sie i proszę o wstawiennictwo. Modlę sie Panie mój do Ciebie, do Matki twojej Św Mayri, do Św Rity i Św Judy Tadeusza z prośbą o pomoc dla mnie, z prośbą nietypową finansową, abym miał siłe ido pracy i pracę. tak bardzo cię prosze Panie Chryste mój bądż łaskawy dla mnie po wysłuchaniu próśb ze stawiennictwm świętych. czasami mam już ręce zimne a i raz gorące, czasami w trakcie modlitwy cały drże z zimna a i ciarki mi przez ciało przechodzą. Nie chcę Panie mój być bogatym człowiekiem, chcę tylko przeżyć z miesiąca na miesiąć bez upokorzenia i strachu że rodzina moja sie rozpadnie, tak bardzo cię prosze Panie mój wysłuchaj próśb Matki swojej, Św Rity i Św Judy Tadeusza u których te prośby składam. Zlituj się nademną i udziel mi łaski twojemu grzesznikowi.
  odmawiam Nowenne i inne modlitwy do Chrystusa Pana Naszego , do Maryi I do Rity i Judy Tadeusza. Kiedy zacząłem odmawiać Nowenne do Sw Rity cały zdrętwiałem,,,, Tak bardzo cie proszę przyjmij Chryste prośby moje od Św Maryi Sw Rity Sw Judy Tadeusza ,,, daj mi zdrowie i siły do pracy oraz pracę, pomóż mi w sprawach finansowych tak abym mógł tylko przeżyć w normalny sposób miesiąc , abym nie czół upokorzenia i aby moja rodzina którą bardzo kocham ,,, zona i 2 synów się nie rozpadała,,, tak bardzo cię proszę. Nie chcę Boże majątków i bogactwa lecz tylko przeżycia z miesiąca na miesiąc o ile jest tak wola twoja,,,, udziel mi tej łaski Panie proszę Cię Moim najgorszym momentem i najbardziej mnie upokarzającym będzie chyba ten moment kiedy wpisze tutaj swój nr konta,,, być może ktoś mi pomoże ...Panie proszę pomóż mi ... jestem już tak zdesperowany swoimi myslami , że nie potrafię nic juz wymysleć.
  Sw Maryjo Matko Chrystusa tak tak bardzo cię proszę módl się za mną wraz ze wstawiennictwem moich próśb u syna swojego a także z prośbami św Rity i i św Judy Tadeusza. sam już nie wiem co mam zrobić. tak bardzo proszę o łaskę pana naszego, o pracę i pomoc finansową. czasami myślę że zaraz dostanę wylewu albo zawału. proszę cię Sw Rito i Sw Tadeuszu wstawcie się z prośbami moimi wraz z Maryją u Pana Jezusa. Jezu Panie mój ja nie myślę o bogactwie lecz chcę tylko przeżyć bez upokorzeń. Moja rodzina się rozpadnie tak bardzo proszę,,, jeśli nie jest to wola w łasce od ciebie Panie Jezu to niech tak zostanie.... ale jestem już tak zdesperowany że zrobie to o czym pisałem, może ktoś mi pomoże ... 23 1020 3668 0000 5202 0121 1473 sam już nie wiem co mam zrobić ze sobą. amen
  Sławek

  OdpowiedzUsuń