Święta od róży

Róża jest symbolem Świętej Rity zarówno ze względu na piękno kwiatu, jak i obecność na jej łodydze kolców/cierni. Róże są atrybutem Maryi oraz niektórych świętych: św. Teresy z Lisieux, św. Juana Diego, św. Franciszka z Asyżu. Rita w swym pełnym cierni życiu rozkwitła jak czerwona róża, złączona z męczeństwem Chrystusa i przesycona zapachem świętości.

Urodziła się w małej miejscowości Roccaporena w Umbrii we Włoszech, u podnóża gór, w roku 1381. Była dzieckiem wiekowych rodziców, którzy stracili już nadzieję na potomstwo. Od małego chciała wstąpić do zakonu augustianek, jednak podporządkowała się woli rodziców i wyszła za mąż za porywczego Paola Manciniego. Mąż niejednokrotnie rozwiązywał konflikty siłą i mieczem, angażował się w zbrojne porachunki między skłóconymi rodami, co pociągało za sobą wiele ofiar. Młodziutka Rita weszła w świat okrutny. Prowadzenie domu, opatrywanie ran męża i mimowolne towarzyszenie krwawym wendettom były dla niej bardzo trudne. Nie traciła z oczu potrzebujących, chorych, którym chętnie niosła pomoc. Ale swoim głównym celem uczyniła duchową przemianę męża. Kochała i walczyła - jak kropla drążąca kamień przekonywała co dnia Paola, że musi zerwać z wendettą. Jej wysiłki przez długi czas okazywały się bezowocne, ale Rita się nie poddawała. Dopiero po narodzinach bliźniąt, synów, nastawienie Paola zaczęło się zmieniać. Mąż pod wpływem miłości, łagodności i cierpliwości Rity zaprzestał walk, nie nosił broni, więcej czasu spędzał z żoną i synami. Szczęście rodziny nie trwało jednak długo. Niechętni rodowi Mancinich zasztyletowali Paola. Klan ponownie wstąpił na drogę wendetty. Rita wybaczyła oprawcom, co nie spotkało się z aprobatą rodziny jej męża.

Brat Paola poprzysiągł zemstę, odebrał też Ricie synów. Zamieszkała samotnie w górach, gdzie modliła się i medytowała. Przychodzili do niej ludzie, którzy potrzebowali pomocy i rady. Od wędrowców z nizin dowiedziała się, że jej synowie pod wpływem wychowania stryja zapałali chęcią krwawej zemsty. Zdeterminowana matka zaczęła prosić Boga o to, aby jej dzieci raczej zmarły, niż miałyby brać udział w krwawych porachunkach. Trudno wyobrazić sobie determinację matki, która prosi o śmierć dla synów... Niebawem dowiedziała się, że obaj chłopcy są bardzo chorzy. Zmarli kilka miesięcy po śmierci męża, podczas zarazy, która nawiedziła Roccaporenę. Rita, pełna bólu po stracie najbliższych osób, skupiła się na modlitwie, medytacji, stanowiących jedyne źródło jej siły i pociechy. Powróciło pragnienie z dzieciństwa wstąpienia do klasztoru sióstr augustianek. Przełożona odprawiła ją jednak w obawie, że w ślad za Ritą za mury klasztorne trafi wendetta. Pomimo gorzkiego zawodu Rita nie rozpaczała, ufała, że Bóg wysłucha jej prośby.

Po pewnym czasie matka przełożona zgodziła się przyjąć ją do wspólnoty, ale postawiła warunek - Rita musi doprowadzić do pojednania się zwaśnionych rodów. W Cascii nikt już nie pamiętał czasów porozumienia. Zadanie było więc omal niewykonalne. Jednak się nie poddała. Udało jej się pogodzić oba rody i w wieku 36 lat została przyjęta do klasztoru. W zakonie Rita z wielkim poświęceniem opiekowała się chorymi i ubogimi. Szczególne nabożeństwo miała dla Jezusa ukrzyżowanego. Nowy rozdział w życiu św. Rity rozpoczął się w chwili, kiedy otrzymała na czole stygmat. W ostatniej fazie ziemskiej pielgrzymki, naznaczonej bólem rany, służyła innym swym cierpieniem i modlitwą.

Święta Rita zmagała się z trudnościami w każdym stanie i powołaniu. Zawsze wiedziała, czego chce, wykazując niezmiennie pokorę, skromność, cierpliwość, przebaczenie, posłuszeństwo, rozmodlenie i wiarę. Ona rozmawiała ze swoim Mistrzem. Jeśli nie rozmawiamy z Bogiem, karzemy Go milczeniem. Najgorszą też karą dla dziecka jest milczenie. Niedługo przed śmiercią, kiedy śnieg zasypał górski klasztor, Rita poprosiła kuzynkę o przyniesienie świeżej figi z ogrodu znajdującego się obok rodzinnego domu, nie słuchając perswazji, że o tej porze roku drzewa nie rodzą.
Dodała, że chciałaby jeszcze dotknąć pachnącej różny... Kiedy przejęta sytuacją kuzynka wyszła do ogrodu, zobaczyła figi rosnące na przysypanym śniegiem drzewie, a nieopodal - rozkwitłą różę... Gdy Rita zmarła, jej celę wypełnił zapach róż.

Od setek lat we wszystkich sanktuariach św. Rity 22 maja każdego roku (dzień narodzin dla Pana) są święcone róże. Ten kwiat symbolizuje jej życie - w niezwykły sposób łączy delikatność, piękno i cierpienie. Ritę można porównać do róży, która zakwitła w niezwykle trudnych warunkach, gdy ludźmi rządziła obojętność i nienawiść. Róża może oznaczać zarówno samą Ritę, jak i jej małżeństwo, w którym cierpienie przeplatało się z miłością. Symbolem jej synów mogą być dwie figi. Rita wierzyła głęboko w to, że obaj, podobnie jak ich ojciec, zostali zbawieni. I tak jak za swojego życia czyniła cuda, rozmawiając z ludźmi, emanując łagodnością, tak po śmierci szybko stała się orędowniczką spraw trudnych i beznadziejnych. Kwiat różany z ogrodu rodziców Rity symbolizuje nadzieję w sytuacjach, zdawałoby się, bez wyjścia, a także życie rodzące się niezależnie od rytmu przyrody. 


Beatyfikowana w 1628 roku, na kanonizację musiała poczekać aż do roku 1900. Przez wieki zyskała opinię niezwykle skutecznej świętej. Jest czczona w całym świecie katolickim, a zwłaszcza we Włoszech, w Ameryce Południowej i na Filipinach. W Polsce relikwie Rity Mancini znajdują się między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Pszczynie, Zabrzu, Rzeszowie, Krasnymstawie. Liczni pielgrzymi nawiedzają ją także w Cascii. Jej ciało dotąd pozostało nienaruszone. Silne wrażenie wywierają na pielgrzymach świadectwa ludzi, którzy za jej wstawiennictwem doznali pomocy Opatrzności.


Za: Teresa Krasowska, Święta od róży, w: Bal Debiutantów i Międzynarodowy Weekend Maltański, Warszawa 2015.

36 komentarzy:

 1. Anonimowy27.10.15

  Kochana Rito, róże w moim wazonie są dla Ciebie. Kupiłam je dziś, bo znów pomogłas mi w smutku i tęsknocie. Dziękuje i błagam o łaski dla mnie i tych, których kocham. M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy3.11.15

  Kochana święta Rito, proszę, błagam o Twe wstawiennictwo u Boga w intencji: o łaskę rozwiązania mojego życiowego węzła, wiadomego Panu. Tylko Bóg może mi pomóc, tylko Bóg może wyprowadzić mnie z tego ślepego zaułku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4.11.15

  Kochana Sw. Rito, pisząc tu do Ciebie odnajduję w sobie ukojenie i spokój. Dziękuję Ci kochana za pomoc w szukaniu miejsca, w którym będę mogła przez chwilę spojrzeć z dystansu na moje życie. Wierze , ze to bedzie dla mnie dobry i budujący czas, w trakcie którego wszystko jakoś sie ułoży. Sw. Rito, dziś zaszła we mnie zmiana, zmiana w moim sercu. Poczułam, ze to o co Cie prosze skończyło sie i nie wiem juz sama czy ta rezygnacja jest dobra czy zła. Bardzo mnie boli, ze tak sie wszystko stało ale nie wiem co powinnam z tym dalej zrobić. Czekać, odpuścić, zapomnieć czy walczyć. Prosze z całego serca o łaskę zrozumienia siebie, swoich uczuć i potrzeb, o łaskę pokierowania mną tak bym zrobiła to co dobre dla mnie i człowieka którego kocham. Prosze o łaskę pojednania i miłości, gdyż z całego serca jej potrzebuje. Jeśli wola Boga jest bym była z osoba, która kocham niech Bóg ześle na mnie te łaskę. Jeśli Bóg ma dla mnie inny plan błagam o wybaczenie w sercu i ulozenie sobie życia choć nie mam watpliwości ze szczerze kocham człowieka za którego sie modlę i tak trudno mi dopuścic myśl, ze to moze nie byc człowiek dla mnie. Błagam Sw Rito, niech Bóg za Twoim wstawiennictwem ześle na mojego Ukochanego łaskę otwarcia jego serca na miłość do mnie, łaskę dojrzałości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Niech zostanie tutaj i walczy o naprawienie krzywd, które wyrządził osobie która nie ma dla niego nic więcej prócz miłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy4.11.15

  Sw Rito dziękuje za Twoje łaski, za to ze jesteś ze mną i trwasz przy mnie każdego dnia. Dzięki Tobie kochana Rito idę do przodu, walczę o siebie i uczę sie żyć. Czuwaj nade mną i tym, którego tam mocno kocham. Obdarz go opieka i pomoz znalezc w sobie odwagę by dobrze u mądrze żyć, by walczyć z tym co złe, by znaleźć w sobie umiejetność miłowania siebie i drugiego człowieka. Pomóż nam znów znaleźć siebie mimo pogubienia i złych chwil.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy8.11.15

   Sw Rito, dziękuje Ci ze mnie dziś wspierałas. Z całego serca dziękuje za wszystko !

   Usuń
  2. Anonimowy11.11.15

   Kochana Św. Rito, dziękuję Ci z całego serca za wymodlenie łaski o którą wciąż za Twoim pośrednictwem proszę Boga. Dziękuję za naszą ostatnią rozmowę, pełną ciepła i życzliwości mimo wyrządzonych krzywd. Proszę trwaj przy mnie i wesprzyj mnie w mojej intencji. Niech Pan pozwoli nam być razem, wzajemnie się kochać i szanować. Niech Pan ześle łaskę uleczenia duszy i serca drogiego mi człowieka. Jeśli taka jest wola Boga niech Bóg pozwoli nam założyć rodzinę.

   Usuń
 5. Św. Rito proszę cię o wstawienictwo za mną o szczęśliwą operacię, dopomusz Mateuszowi w pracy w niemczech,o wszelkie błogosławieństwo dla całej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy18.11.15

  Święta Rito, dziekuje za To ze jesteś. Za to ze mogę z Tobą romazwiac i w Tobie znaleźć otuchę. Błagam trwaj przy mnie i módl sie za mnie u człowieka, którego kocham. Prosze byś trwała przy mnie, ja staram sie całym sercem trwać przy Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy29.11.15

  Sw Rito, to znowu ja. Jakos tak ostatnio znów pomijam Pana w moim źyciu i spiesze by ten bład naprawic. Sw Rito, dziekuje za Twoje wsparcie i za ro, ze przy mnie jestes, mimo ze ja tak czesto wymykam sie i błądze. Blagam o Twoje wstawiennictwo w modliwie do Pana o zdrowie, milosc dla moich najblizszych oraz o laske wzajemnej milosci i pojednania dla mnie i mojego ukochanego mężczyzny. Niech Pan otworzy jego serce, ukoi rany i bolączki duszy, niech pozwoli mu zrozumiec swoj blad.

  OdpowiedzUsuń
 8. Święta Rito modlę się do Ciebie o wstawiennictwo przed naszym Ojcem. Wymodl mi spełnienie łask o które proszę. Nie pozwól aby zostały one odrzucone a będę dziękowała Ci do końca swego życia. Święta Rito nie opuszczaj mnie, pozostałaś mi już tylko Ty

  OdpowiedzUsuń
 9. Swieta Rito prosze pomoz mi przetrwac ten bol i tesknote za ukochana osoba.Prosze o wsparcie i pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 10. Swieta Rito modle sie do Ciebie o moja milosc zycia.Prosze pomoz mi przetrwac nasze rozstanie i spraw abym zrozumiala swoje bledy.Daj mi prosze szanse na ulozenie zycia z nim a obiecuje Ci dziekowac do konca zycia.Prosze pomoz mi

  OdpowiedzUsuń
 11. Swieta Rito prosze pomoz mi przetrwac ten bol i tesknote za ukochana osoba.Prosze o wsparcie i pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy23.12.15

  Św. Rito dziękuję Ci za wysłuchanie moich prośby, za otuchy które mi dajesz. Dziękuję Ci za miłość która otrzymuje od mojej mamy. Dziękuję A ;*

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy25.12.15

  Święta Rito! Proszę cie o łaskę i wstawiennictwo w mojej sprawie. Kocham cie całym sercem i obiecuje mowić o tobie światu! Od dziś róże kojarzą mi sie tylko z toba !

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy31.12.15

  Aby w 2016r. spełniły się wszystkie moje marzenia. Amen.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy1.1.16

  Dziekuje ci sw Rito za wszystkie prosby .Dziekuje z calego sera.

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy11.1.16

  Z tragicznie zmarłego wczoraj .. Wieczny odpoczynek acz mu dac Panie i doprowadz go do szczescia wiecznego Amen....

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy11.1.16

  Za B. by zrobił dr ...aby jego rodzice sie cieszyli i bliscy.....

  OdpowiedzUsuń
 18. Kochana święta Rito,proszę o Twoje wstawienictwo u Boga w intencji ołaskę rozwiązania węzłów mojej Curki Małgorzaty wiadomych Panu Bogu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy20.1.16

  O łaskę rozwiązania mojego życiowego węzła, wiadomego Panu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy31.1.16

  święta Rito proszę Cię o szczęście dla mojej córki.Bardzo proszę aby zdała w końcu ten egzamin.BARDZO PROSZE O WSTAWIENNICTWO U BOGA.Proszę tez o modlitwe za mojego meza który zdradą niszczy naszą rodzine.Pragne tylko szczescia dla mojej corki.MODL SIE ZA NASZA RODZINE.

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy31.1.16

  SWIETA RITO POMOZ BLAGAM.

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy25.2.16

  Święta Rito! W tobie jedyna nadzieja!Wierzę głęboko, że mi pomożesz wyjść z tej mojej beznadziejnej sytuacji.Wiem ,że to moja wina,ale daj mi jeszcze jedną szansę.Nie zmarnuję jej.Obiecuję z całego serca.Pomóż mi i błagam abyś mnie wysłuchała.

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy1.3.16

  Proszę o modlitwę za mnie i moją "trudną" sprawę,o łaskę wysłuchania.

  OdpowiedzUsuń
 24. Anonimowy14.3.16

  Proszę pomóz mi św Rito i uratuj mojego syna

  OdpowiedzUsuń
 25. Święta Rito błagam Cię o wstawiennictwo do Boga aby mój mąż wyzdrowial wygrał walkę z rakiem i abyśmy mogli nadal być szczęśliwa i pełna rodzina Amen

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy28.3.16

  Święta Rito proszę o wstawiennictwo u Boga w mojej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Anonimowy3.4.16

  http://mieczducha888.blogspot.com/2015/02/wystarczalnosc-chrystusa-upadek.html

  , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy5.4.16

  Święta Rito, wiem, że jestem niegodna prosić Cię o ten cud. Wiem, że grzeszę i to co Cię błagam nie musi być dobrze widziane przez Ciebie i Pana Boga. Dlatego wiem, że jest to sprawa beznadziejna i do Ciebie zanoszę moje prośby. Błagam Cię o cud miłości. Błagam Cię aby w serce Mateusza na nowo wlało się uczucie miłości do mnie, tak pięknej jak czerwone róże, tak czystej jak róża, którą złożyłam dzisiaj przed Twoim ołtarzem. Proszę Cię, o to abyśmy w piątek mogli porozmawiać ze sobą. Wytłumaczyć wszystko co było złe, ozdrowić nasze relacje. Abyśmy mogli wrócić do siebie i stworzyć z Mateuszem związek oparty tym razem na silnych fundamentach miłości, wierności, szczerości, braku tajemnic i wspólnym szacunku. Serce moje krwawi, tęsknota zabija, ale nie tracę nadziei, że za Twoim wstawiennictwem będzie mi dane cieszyć się jeszcze wspólnym życiem z Mateuszem. Tym razem nie zabraknie w nim miejsca dla Boga. Błagam Cię Święta Rito, nie zostawiaj mnie w tej chwili. Pomimo przeciwności, pomimo braku chęci ze strony Mateusza, walczę o jego miłość. Wiara, nadzieja i miłość. Teraz wiem, jak ważne są te słowa. Błagam św. Rito nie zostawiaj mnie w potrzebie, bo w Tobie moja ostatnia nadzieja. Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 29. Anonimowy9.4.16

  ŚWIĘTA RITO, BŁAGAM POMÓŻ MI I MOJEJ RODZINIE!!!!!!!. CIĄGLE MAM NADZIEJĘ,ŻE KIEDYŚ BĘDZIE LEPIEJ. CAŁE MOJE ŻYCIE JEST SMUTNE PRZEPLATANE TROSKAMI. NIEWIELE MIAŁAM SYTUACJI, ABY SIĘ CIESZYĆ, ALE OSTATNI MÓJ PROBLEM , TY WIESZ JAKI, JEST BEZNADZIEJNY I NIKT NIE CHCE MI POMÓC. PROSZĘ BYŚ ZAUWAŻYŁA I MNIE.

  OdpowiedzUsuń
 30. Anonimowy21.4.16

  Moja Kochana Święta Rito, dziękuję Bogu za to, że Cię mam. Ja, tak jak Ty, walczę o przemianę mojego męża. Twój mąż był Ci wierny, a mój niestety pobłądził strasznie w swoim życiu. Błagam Cię Święta Rito uproś u Pana Jezusa ratunek dla mojego małżeństwa, aby mój mąż przejrzał wreszcie na oczy i wrócił do domu. Wierzę, że się nie zawiodę polecając tę sprawę Tobie moja Kochana Rito! Święta Rito módl się za nami, a zwłaszcza za moim mężem.

  OdpowiedzUsuń
 31. Anonimowy15.5.16

  Święto Rito, już tak wiele razy mi pomogłaś. Dziękuję za Twe dotychczasowe wstawiennictwo u Boga. Proszę, porozmawiaj z Jezusem, poproś by nie kazał mi już długo czekać na spełnienie intencji bliskiej memu sercu. Wiesz ile lat trwam i czekam. Wiem że Boga nie ogranicza czas, to On jest Panem wszystkiego, także i czasu, lecz od tej intencji zależy moja przyszłość, tak wiele od niej zależy. W tym przypadku czas też gra dużą rolę. Nikogo nie obchodzę, tylko Bóg może mi pomóc, tylko Bóg może wyrwać mnie z tego marazmu. Proszę, porozmawiaj z Bogiem, znasz tę intencję... Tak bardzo chciałabym jeszcze w tym miesiącu napisać na tej stronie podziękowania należące się Tobie za wyproszenie łaski, o którą proszę Boga za Twą przyczyną. Kocham Cię, jeszcze raz dziękuję za Twe wstawiennictwo - Twoja oddana czcicielka.

  OdpowiedzUsuń
 32. Anonimowy16.5.16

  Kochana św.Rito błagam Cię wyproś łaski dla mnie i mojej rodziny w Tobie mam tylko nadzieję proszę o łaskę materialną byśmy mogli spłacić długi kredytu ,jest nam bardzo ciężko finansowo proszę również bym mogła za Twoim wstawiennictwem dożyć pięknej starości u boku mojego męża,dzieci i wnuków i aby w mojej rodzinie panowało zdrowie i miłość.Amen.

  OdpowiedzUsuń
 33. Anonimowy29.4.20

  Św Rito pomóż blagam

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń