Medalik św. Rity

Kiedy kogoś kochamy, nosimy często ze sobą jego zdjęcia lub jakiś drobiazg związany z tą osobą. Podobnie jest ze świętymi - chcemy niemal namacalnie czuć, że są z nami.

Czciciele św. Rity noszą ze sobą często płatki róż, które święcone są w czasie uroczystości z nią związanych. Wiąże się to z cudem, który wydarzył się zimą tuż przed śmiercią świętej. Kiedy Rita odchodziła do Pana, zapragnęła dostać różę. W ogrodzie pod śniegiem znaleziono kwitnący jej krzak. Zerwano kwita i przyniesiono go umierającej.

22 maja - w rocznicę jej narodzin dla nieba - we wszystkich miejscach kultu świętej odbywa się specjalne nabożeństwo połączone z tak zwanym błogosławieństwem róż. Często ludzie przynoszą do kościoła dwie róże - jedną zostawiają św. Ricie, a drugą zasuszają. Płatki róży przypominają im o tym, że ta święta jest blisko nich i nimi się opiekuje.

Podobnie jest z medalikiem św. Rity. Podobizna świętej na nim umieszczona dodaje nam pewności, że nasza patronka jest z nami, że nam pomaga, że wciąż powinniśmy modlić się do dobrego Boga za jej wstawiennictwem.

Więcej informacji w: M. Pabis, Medalik św. Rity z płatkiem róży poświęconej na nabożeństwie ku czci Świętej, Wydawnictwo Rafael, Kraków 2013.