Św. Rita z Cascii, patronka spraw beznadziejnych

Rok 1381 był szczególnie szczęśliwy dla Antoniego Lotti i jego żony Amaty, mieszkańców wioski Roccaporena w górach Umbrii (centralna część Italii). Spełniło się ich wielkie pragnienie – po latach wyczekiwania i próśb wznoszonych do Boga, zostali wreszcie rodzicami. Na świat przyszła córeczka Rita, w przyszłości stygmatyczka i mistyczka…

Według starem tradycji poczęcie dziecka miał zapowiedzieć Amacie anioł. Kilka dni po narodzinach Rity miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Na twarzy leżącej w kołysce dziewczynki usiadły pszczoły. Przez chwilę spacerowały po niej, raz po raz wchodząc do ust dzieciny. Nie uczyniły jej jednak żadnej krzywdy…

Dziewczynka rosła otoczona miłością matki i ojca. Była niezwykle pobożnym dzieckiem, bardzo lubiła się modlić. Wcześnie znalazła sobie kierownika duchowego. Został nim żyjący w jednej z grot w okolicach Roccaporena mnich. Kontakt z mieszkającymi w pobliskiej Cascii augustianami i augustiankami zaowocował zafascynowaniem Rity duchowością zakonu. Nic dziwnego, że w końcu zapragnęła wstąpić do klasztoru. Niestety, na drodze do spełnienia tego zamiaru stanęła decyzja rodziców, którzy uznali, że ich córka winna wyjść za mąż. Rita przyjęła wolę rodziców z pokorą.


Małżeństwo – ciernista droga


Nie było problemu z wydaniem za mąż ładnej, skromnej i cnotliwej panny. Wybór Antoniego i Amaty padł na mieszkającego w Roccaporena Paolo Manciniego. W 1394 r. państwo młodzi ślubowali sobie miłość i wierność aż do śmierci.

Niestety, krótko po ślubie Rita przekonała się, że pod atrakcyjną powierzchownością męża kryje się człowiek trudny we współżyciu. Jego gwałtowny charakter, skłonność do zdrady, szorstkość obyczajów były nieraz przyczyną łez małżonki. Trosk przysparzała jej także obojętność religijna Paola. Przy jego ognistym temperamencie, a jednocześnie braku naturalnego wędzidła, jakim dla natury człowieka jest żywa wiara, trudno było liczyć na jego duchowy postęp. Mimo to ich małżeństwo uchodziło za zgodne. Niewątpliwie całą zasługę za to należy przypisać pobożnej żonie, znoszącej wybryki męża z samozaparciem i pokorą. Według niektórych podań, z czasem, pod wpływem Rity, Paolo nieco się ustatkował. Niedługo po ślubie do trosk małżeńskich doszły trudy macierzyństwa. Na świat przyszli dwaj synowie: Giacomo Antonio i Paolo Mario. Szybko okazało się, że chłopcy odziedziczyli charakter po ojcu. Jak on byli krewcy i ambitni. Niełatwo było nad nimi zapanować. Niestety, nad rodziną zbierały się czarne chmury. Pewnego razu, najprawdopodobniej w 1413 r., Paolo nie wrócił z wyprawy do Cascii. Gdzieś na drodze został napadnięty i zamordowany. Do bólu, jaki odczuwała Rita w związku z utratą męża, wkrótce miała dołączyć troska o los synów. Obaj zadeklarowali, że postąpią zgodnie z wymaganiami popularnego wówczas w tych okolicach „prawa” do zemsty. Na nic zdały się błagania matki dowodzącej, że pogański zwyczaj vendetty sprzeciwia się nauce Kościoła; nastoletni bliźniacy trwali w swoim postanowieniu.

Rita wiedziała, co to oznacza. Po dokonaniu zbrodni synom groziła nie tylko kara za tego typu przestępstwa wymierzana przez sądy państwowe – pomsty mogła na własną rękę dochodzić także rodzina ofiary. Przede wszystkim jednak popełnienie grzechu śmiertelnego wepchnęłoby jej ukochanych synów w objęcia szatana.

Co robić? Jeżeli nie pomaga perswazja, pozostają modlitwy. Rita żarliwie prosiła więc Boga, by zachował jej synów od popełnienia zbrodni. Jakże ciężko było kochającej matce modlić się, by Wszechmogący raczej zabrał jej dzieci z tego świata, niż by mieli popełnić grzech śmiertelny. Grzech vendetty pociągał za sobą cały łańcuch zbrodni. Twórcy jednego ogniwa w łańcuchu nieprawości zaciągali część winy za późniejsze mordy. Rita wiedziała jednak, że Bóg jest nie tylko miłosierny, ale także sprawiedliwy.

Jej prośba została wysłuchana, synowie nie tylko wyrzekli się zemsty, ale także wybaczyli zabójcom

ojca. Niestety, uczynili to dopiero na łożu śmierci. Padli bowiem ofiarą zarazy. W ten sposób, młoda jeszcze Rita, rok po tragicznej śmierci męża, utraciła ukochanych synów.

Duchowa córka św. Augustyna

Po śmierci swoich najbliższych Rita powróciła do dawnych planów wstąpienia do klasztoru. Niestety, ksieni odmówiła przyjęcia jej. Autor najstarszej biografii świętej jako przyczynę odmowy podaje przepisy wewnętrzne klasztoru, które miały zabraniać przyjmowania do nowicjatu wdów. Należy się jednak domyślać, że prawdziwa przyczyna była inna. Władze klasztoru obawiały się, że mord popełniony na mężu Rity, może mieć następstwa, które wpłyną negatywnie na życie klasztoru, zakłócą pożądany spokój. We wspólnocie mogły się bowiem znaleźć przedstawicielki skonfliktowanych dokonaną zbrodnią rodów. Liczyć jedynie na dojrzałość emocjonalną i duchową sióstr, byłoby nieroztropne.

Przed Ritą stanęło więc trudne zadanie, musiała nie tylko pogodzić krewnych swojego męża z rodziną morderców, ale jeszcze zawartą zgodę umocnić deklaracjami na piśmie. Wiele wysiłku kosztowało przyszłą świętą, by pokonać urazy i wzajemne uprzedzenia obu stron umocnione wielowiekową tradycją vendetty. W końcu jednak udało się i w 1417 r. udręczona wdowa przywdziała strój zakonny.

Warto na marginesie wspomnieć piękne podanie, które zasługę przyjęcia Rity w Cascii przypisuje interwencji trzech świętych: Jana Chrzciciela, Augustyna i Mikołaja z Tolentino, którzy w cudowny sposób mieli wprowadzić Ritę do zamkniętego na noc klasztoru.


Naznaczona cierniem z korony


Jeżeli, jak chce tradycja, początkowo nowa zakonnica miała pewne problemy z przystosowaniem się do obowiązku pełnego posłuszeństwa przełożonym, szybko przezwyciężyła miłość własną. Biografowie Rity przekazali nam historię swoistej próby pokory, jakiej poddała ją przełożona. Święta zobowiązana była regularnie podlewać jedną z roślin znajdujących się na terenie klasztoru. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że roślina była zupełnie wyschnięta. Jakież było więc zdumienie wszystkich, gdy pewnego dnia krzak puścił zielone pędy.

Umiłowanie Chrystusa i Kościoła, jakim niewątpliwie odznaczała się Rita od młodych lat, przekształciło się za murami klasztoru w bliskość duchową z Bogiem. Przyszła święta w sposób szczególny umiłowała kontemplację Chrystusa Cierpiącego. Za rozważaniami Męki Pańskiej szła chęć naśladowania Mistrza w cierpieniu. Oddawała się praktykom pokutnym, często pościła, nosiła włosiennicę, biczowała się. Słynna była także pomoc, jaką niosła ubogim i cierpiącym. Widząc to wielkie oddanie pokrzywdzonym przez los, ksieni powierzyła Ricie funkcję pielęgniarki niosącej pomoc chorym i ubogim z miasteczka. To wtedy zaczęto ją nazywać „aniołem miłości”.

Intensywne życie duchowe i oddanie Bogu przygotowały Ritę do doznań mistycznych. Tuż przed złożeniem profesji miała widzenie ogromnej drabiny Jakubowej, na szczycie której czekał na nią Jezus. Mieszkające w klasztorze siostry często były świadkami ekstaz i omdleń Rity. Pewnego razu, a było to w Wielki Piątek, przyszła święta zobaczyła Chrystusa, który włożył na jej głowę koronę cierniową. Jeden z kolców uraził ją tak mocno, że aż zemdlała z bólu. Gdy się ocknęła, odkryła na swym czole krwawą ranę, która mimo starań medyków nie zasychała. Wydzielała się z niej nieprzyjemna woń. Był to stygmat, który Rita miała nosić aż do śmierci.

Tylko raz rana zabliźniła się. Było to w roku 1450, gdy papież Mikołaj V ogłosił Rok Święty. Rita zapragnęła wówczas pójść z grupą sióstr do Rzymu, by wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych. Jednak ksieni nie chciała puścić w trudną drogę siostry z krwawiącą raną.

Rita prosiła więc Boga o pomoc. Wkrótce krwawienie ustało, choć związany ze stygmatem ból nie ustąpił. Po powrocie do klasztoru wszystko wróciło do poprzedniego stanu.

Sława świątobliwej zakonnicy z Cascii rosła. Wierni przychodzili do niej z prośbami o modlitwę wstawienniczą, która tak często była skuteczna.


Wyniesiona na ołtarze 

Z biegiem lat umęczona Rita słabła i gasła. 22 maja 1457 r. na wieżach kościelnych Cascii odezwały się dzwony. Uruchomiła je moc Boża. Właśnie w tym czasie św. Rita przekroczyła próg śmierci. Zaraz po tym rana na czole zabliźniła się, a przykry zapach, który jej towarzyszył zamienił się w woń róży.

W 1628 r. papież Urban VII beatyfikował Ritę z Cascii, a w maju 1900 r. Ojciec Święty Leon XIII ogłosił ją świętą. Wspomnienie liturgiczne św. Rity obchodzimy 22 maja. Sarkofag z jej nienaruszonym ciałem znajduje się w sanktuarium w Cascii. 

Św. Rita jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych, osób chorych, rannych, poniżanych, problemów małżeńskich i matek.


Adam Kowalik, Św. Rita z Casii, patronka spraw beznadziejnych, w: Przymierze z Maryją nr 58/2011.

13 komentarzy:

 1. Anonimowy8.11.12

  Swieta Rito prosze o modlitwe w intencji syna o jego powrot na droge wiary,upros laski u Boga Wszechmogacego o Dary Ducha Swietego dla niego,prosze zeby upokorzyl sie przed Bogiem i zeby jego trudne sprawy szczesliwie sie dla niego rozwiazaly,ze3by zostal oczyszczony z zarzutow o ktore jest posadzany.Prosze sw.Rito pros Boga Milosiernego o wybawienie go od zla.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy20.1.13

  Sw Rito proszę spraw by mój mąż zmienił swoje postępowanie w stosunku do mnie .Błagam cię też by moja córka Natalia opamiętała się w końcu ,zrozumiała swoje błędy ,proszę wybaw nas od zła .

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy28.1.13

  św Rito proszę Cię o zdrowie i pracę z angielskim
  dzięki Iwona

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy28.1.13

  Swieta Rito, prosze Cie o pomoc. Moje zycie bardzo sie zamotalo, ale mam nadzieje na poprawe. Blagam o wstawiennictwo w mojej sprawie tam w niebiosach. Prosze o zdrowie i inne laski dla moich rodzicow, dla mojego brata, dla wszystkich potrzebujacych i dla nas (z mezem). Prosimy o dzidziusia, najlepiej dwa albo trzy (tak na trzy razy moze), oczywiscie fajnie by bylo miec chociaz jednego chlopca i jedna dziewczynke. Dziekuje bardzo za wszystko ...radosc zagoscila w moim sercu!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy31.1.13

  Swietac Rito blagam o pomoc w moich problemach . Modle sie do Ciebie codziennie i ufam ze mi pomozesz

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy1.3.13

  Swieta Rito pomöz mi zwalczyc Problemy finansowe. Wstaw sie do Pana Boga Kröla Nieba niech sie zlituje nadema biedna i da laske poprawyzycia. Ja juz tyle lat cierpie z powodu meza tyrana i jego rodziny. Prosze o wsparcie zebym mogla sie uwolnic o ludzi ktörzy mna gardza i wykorzystuja.
  Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy8.3.13

  Kochana Swieta Rito pomöz mi wyjsc z tej trudne Sytuacji - daj mie duzo Odwagi. Wstaw sie zamna do Najwyzszego Pana Boga, by obdarzyl mnie Laskami. Prosze o pOMOC w znalezieniu mieszkania. Jest mi tak ciezko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy27.4.13

  Święta Rito,proszę uchroń mojego syna Krzysztofa. Spraw, aby wyrósł na dobrego, mądrego człowieka. Miej nad nim pieczę. Prowadź nas i chroń. Miej opiekę nad Anetką i Filipem.Chroń od złego nasze dzieci.Dziękujemy za wstawiennictwo u Pana Boga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy27.4.13

  Miej nas w opiece Święta Rito. Chroń Krzysia i Filipa.Pomóż nam w trudach wychowania i spraw, aby wyrośli na dobrych i mądrych ludzi. Błagam o pomoc. Prowadź nas.Dziękujemy za opiekę i wstawiennictwo u Pana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy9.2.14

  Sw Rito chroba meza i blaganiem zajeta zapomnialam prosic o laski dla wnuczat jedno bo jest chore i zawsze opiekuj sie ta sierota na ziemi drugie abysmy z mezem mogli goscic u nas czesto.bo synowa nie pozwala ale wszysko w rekach Boga.i jeszcze nasze dzieci ktore sa takie dobre aby byla mocna ich wiara.laski dla calej rodziny przyjaciol i nieprzyjaciol Alicja

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy15.7.15

  Kochana.swieta.rito.wnosze.do.ciebie.prosbe.o.uwolnienie.mnie.od.meza.ijego.rodzony.ktura.mnie,gnebi.i.on..mnie.i.moje.dzieci.tak.w,iele.my.przecirpieli.zneca.sie.nad.nami,prosze.cie.o.nawrucenie.i.poprawe..wlej.w.niego.milosc..i.czulosc.i.cierpliwosc.do.dzirci.blagam,cie.oswieta.rito.edyta.

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy15.7.15

  Trzeba.miec.nadzieje.i.wytrwanie.w,modlitwie.swieta.rita.wysucha.nasze.blaganie.i.prosb

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy20.10.17

  S W. RITO WSTAW SIE DO BOGA ZA MOIM SYNEM JAROSLAWEM UPROS DLA NIEGO ZDROWIE I UMOCNIENIE W WIERZE.

  OdpowiedzUsuń