Kraków: rozwija się kult św. Rity – patronki spraw trudnych


Od kilkunastu lat kult św. Rity, czczonej jako patronki spraw trudnych i beznadziejnych, rozwija się bardzo dynamicznie. Do kościoła ojców augustianów w Krakowie przybywają rzesze wiernych z całego świata. Stał się on miejscem, dzięki któremu wierni dowiadują się o życiu i duchowości św. Rity i zanoszą tam swoje intencje i prośby za jej wstawiennictwem. Dzisiaj, 22 maja, przypada wspomnienie liturgiczne tej świętej.

W krakowskim kościele ojców augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, 22 dnia każdego miesiąca na Msze św. przychodzą tłumy wiernych. Wówczas nabożeństwo odprawiane jest w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity.

W czasie nabożeństwa odczytywane są nadesłane lub złożone osobiście prośby wiernych. Intencje zanoszą nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale całego kraju, a także zagranicy.

Natomiast uroczystość 22 maja, wspomnienie liturgiczne św. Rity to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych Krakowa, w którym uczestniczy co roku kilka tysięcy osób. W tym dniu podczas Mszy św. święci się róże. Jest to nawiązanie do zdarzenia sprzed śmierci Świętej, kiedy to w zimie zakwitły róże. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Symbolem św. Rity jest róża – połączenie radości z cierpieniem.

Wierni przybywają do kościoła św. Katarzyny w Krakowie w ciągu całego roku. Przy zakonie augustianów od dwóch lat działa ośrodek informacyjny, który stał się miejscem, dzięki któremu wierni dowiadują się o życiu i duchowości św. Rity. W kościele w ołtarzu głównym z XVII wieku znajduje się posąg Świętej. W nawie głównej jest jej figura z 1940 roku, obraz z XVII wieku oraz jej relikwiarz.

„Coraz większy kult św. Rity wynika z tego, że była ona skuteczna, była blisko Boga. Potrafiła we wszystkich różnych, trudnych sprawach znaleźć Boga i sens. Współczesnym ludziom potrzeba takich osób. Zwłaszcza jako wzór w tak ważnych kwestiach jak pojednanie, w małżeństwie, rodzinie” – powiedział KAI o. Marek Donaj OSA, proboszcz Parafii Augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jak dodał przed liturgicznym wspomnieniem św. Rity odczytywanych jest ok. 500-600 intencji. „Najczęściej dotyczą one spraw związanych ze zdrowiem, a także materialnych i związanych z problemami w rodzinach. Co jest szczególne w tych prośbach to to, że zawsze dana osoba prosi o wstawiennictwo za kogoś, rzadziej zdarzają się takie zanoszone we własnych intencjach” – powiedział o. Donaj.

Św. Rita czczona jest jako święta od spraw trudnych i beznadziejnych. Studenci często modlą się do niej o powodzenie podczas sesji. Jest również patronką wielu bractw i dzieł charytatywnych.

Margherita (od niej skrót „Rita”) urodziła się w 1367 r. w Cascia w środkowych Włoszech. Wbrew woli została zmuszona do małżeństwa z Paolo Mancinim, które nie było łatwe. Małżonek został zamordowany w 1401 roku, a ich dwaj synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita prosiła Boga, by lepiej zmarli niż narazili dusze na wieczne potępienie. Chłopcy rzeczywiście zmarli nagle, rok po śmierci ojca. Rita chciała wówczas wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianek w Cascia, ale nie została przyjęta. Po wielu próbach i odmowach została w 1407 roku przyjęta do wspólnoty augustiańskiej.

W zakonie Rita prowadziła surowe życie pokutne. Ciągle rozważała Mękę Pańską, a na znak, że bezpośrednio uczestniczy w tej męce, cierń utkwił jej w czole.

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze 22 maja 1447 r. Od pierwszego dnia po śmierci miały się wydarzać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych oraz beznadziejnych sytuacji życiowych. W 1627 roku beatyfikował ją papież Urban VIII, a kanonizował w 1900 roku Leon XIII.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz