Cascia: Modlitwa tłumów wśród róż i okrzyków „Viva Santa Rita!”


Radosna muzyka bębniarzy, głośne wybuchy i okrzyki: „Viva Santa Rita!” – w takiej atmosferze kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach ku czci św. Rity w Cascii w Umbrii.

22 maja w dniu liturgicznego wspomnienia patronki spraw beznadziejnych pielgrzymujący do Cascii przynieśli ze sobą róże – symbol świętej augustianki. Kwiaty zostały poświęcone i złożone przy grobie patronki spraw beznadziejnych. – Wspaniała uroczystość z niesamowitą oprawą. Uczestnicy okolicznościowej procesji ubrani byli w stroje z czasów życia św. Rity. Orszakowi towarzyszyła radosna muzyka bębniarzy, głośne wybuchy i okrzyki ludzi: „Viva Santa Rita!”. To zupełnie inna forma kultu świętych niż w Polsce. Kompletnie inna atmosfera. To wspaniałe doświadczenie – relacjonuje Dominik Tarczyński, który uczestniczył w uroczystościach ku czci św. Rity w jej sanktuarium w Cascii.

- Niezwykłe wrażenie zrobił na mnie widok wielu wzruszonych osób, które brały udział w procesji z figurą św. Rity. Ludzie rozsypywali płatki róż. Widziałem zalanych łzami rodziców z chorym dzieckiem. Tu można spotkać wiele osób przyjeżdżających ze swoimi beznadziejnymi sprawami. To bardzo poruszające – opowiadał Dominiki Tarczyński.

Dominik Tarczyński jest redaktorem „Gazety Polskiej”. Z grupą 42 osób – głównie czytelników czasopisma – pielgrzymuje po włoskich sanktuariach. Oprócz Cascii na trasie pątników znajdują się także Asyż, Nursja, Lanciano i San Giovanni Rotondo.
pra / Cascia
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz