O. Dawidowski OSA: Św. Rita przynosi współczesnemu człowiekowi receptę na życie


- To niezwykłe, że osoba z głębi średniowiecza przynosi ludziom bardzo prostą receptę na życie – warto żyć tak, aby przebaczać, aby być wiernym wartościom rodzinnym i warto kochać – mówi o św. Ricie o. Wiesław Dawidowski OSA. Prowincjał zakonu augustianów w Polsce w rozmowie z KAI wspomina patronkę spraw beznadziejnych w dniu jej liturgicznego wspomnienia.

- Dzisiejszy człowiek jest słaby emocjonalnie, rozedrgany, cierpi wewnętrznie. To niezwykłe, że osoba z głębi średniowiecza przynosi ludziom jakąś receptę na życie. W gruncie rzeczy bardzo prostą, bo ewangeliczną – warto żyć tak, aby przebaczać, aby być wiernym wartościom rodzinnym i warto kochać – powiedział KAI o. Dawidowski OSA.

Zakonnik podkreśla, że do św. Rity modlą się głównie kobiety odwołujące się do trudnych doświadczeń augustianki, która przed wstąpieniem do zakonu była przecież żoną i matką.

– Myślę, że dzisiaj żyjemy w czasie, kiedy kobieta chce być zauważona w świecie, dowartościowana. Ale z drugiej strony kobiety dziś cierpią – w rodzinach, z powodów ekonomicznych, wewnętrznych napięć czy problemów duchowych; rodzina doznaje kryzysu. Współczesne kobiety utożsamiają się z tą, która miała problemy podobne do nich – wyjaśnia o. Dawidowski.

Kult św. Rity nazywa „ żeńsko-katolickim”, ale zaznacza, że także mężczyźni „uczą się od Rity przebaczenia wrogom i budują swoje życia domowe wokół nabożeństwa do augustianki”.

Prowincjał polskich augustianów zwraca uwagę na wielkie zainteresowanie kultem św. Rity w ostatnim czasie w naszym kraju. Poinformował, że dostaje informacje z całej Polski – np. z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, katowickiej, przemyskiej, rzeszowskiej, warszawskiej i włocławskiej – gdzie powstają małe ośrodki kultu św. Rity.

"To nas cieszy. Bo w świat idzie nie tylko sama święta, ale przede wszystkim Ewangelia, a także 'marka augustiańska', bo ta augustianka jest integralną częścią naszej zakonnej rodziny" – zapewnia zakonnik.

O. Dawidowski przyznaje, że tak powszechny kult św. Rity jest dla augustianów czymś zaskakującym i dodaje z przekonaniem, że św. Rita naprawdę pomaga zakonnikom w różnoraki sposób w codziennych sprawach. "Bardzo chciałbym, żeby ten kult trwał i żeby ludzie uczyli się od Rity nie tylko ludowej pobożności, ale żeby wchodzili w głąb duchowości augustiańskiej, która polega na poszukiwaniu pokoju w Bogu" – wyznaje zakonnik.

O. Wiesław Dawidowski OSA od 2012 r. jest prowincjałem augustianów w Polsce. W latach 2001-2004 był proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie – centrum kultu św. Rity w Polsce.

Margherita (od niej pochodzi skrót „Rita”) urodziła się w 1367 r. w Cascia w środkowych Włoszech. Przez rodziców została zmuszona do małżeństwa z Paolo Mancinim, które nie było łatwe. Małżonek został zamordowany w 1401 roku, a ich dwaj synowie przysięgli krwawą zemstę zgodnie z wymogami vendetty. Rita prosiła Boga, by lepiej zmarli niż narazili dusze na wieczne potępienie. Chłopcy rzeczywiście zmarli nagle, rok po śmierci ojca. Rita chciała wówczas wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianek w Cascia, ale nie została przyjęta. Po wielu próbach i odmowach została w 1407 roku przyjęta do wspólnoty augustiańskiej.

W zakonie Rita prowadziła surowe życie pokutne. Ciągle rozważała Mękę Pańską, a na znak, że bezpośrednio uczestniczy w tej męce, została obdarowana stygmatem ciernia utkwionego w czole.

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze 22 maja 1447 r. Od pierwszego dnia po śmierci miały się wydarzać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych oraz beznadziejnych sytuacji życiowych. W 1627 roku beatyfikował ją papież Urban VIII, a kanonizował w 1900 roku Leon XIII.
pra, led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna

10 komentarzy:

 1. Anonimowy31.8.14

  Święta Rito, błagam o zdrowie dla mojego syna , uwolnij go od nałogu ,pomóż mu wrócić do Boga

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy14.9.14

  ukochana \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\sw.\\\\\\\\\\\\\\\\\rito opiekuj się moim synem prowadz go na dobra droge dopomóż w zyciu będę się modlic gorliwie kocham cie G.B.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy19.9.14

  Sw Rito, blagam Cie aby moj maz nie odchodzil od nas, bo bardzo go kochamy i wierzymy, ze on nadal nas kocha. Wstaw sie za nas u Boga, aby ten trudny okres w zyciu mojego meza minal i zwrocil sie do nas z miloscia jaka zawsze do nas emanowal.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy19.9.14

  Św.Rito proszę Cię o opiekę nad moimi dziećmi wlej w moje serce spokój o ich przyszłość prowadź ich za rękę wstawiaj się za nimi u najmilszego Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszej matuchny Najświętszej Panienki Niech Bóg będzie dla nich na pierwszym miejscu a reszta spraw się sama ułoży O św.Rito wysłuchaj mej prośby i jeszcze mam jedną prośbę św,Rito spraw aby stopniały serca osób które mnie nielubią a najbardziej chodzi mi o te dwie osoby (małżeństwo) przyjdź mi z pomocą w.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy23.9.14

  Sw Rito prosze mudl sie za moja rodzine, maluzenstwo i syna abysmy poznali co to jest przebaczenie, pokoj, i milosc. Pomoz mi zniesc te obelgi i brak wsparcia zrozumienia i milosci od mojego meza, Ty wiesz jak to jest trudno zyc , byc odrzyconym, obczernianym, samotnym pomimo tylu ludzi dookola nas. Sw Rita prosze ice bardzo upros mi laski u Boga, prosze ice Rito, pomuz me.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy3.10.15

  Proszę o odwzajemnioną miłość M. opartą na czystości i wzajemnym zrozumieniu. Bóg zapłać. wiki

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy27.10.15

  Święta Rito! Proszę za Twoim wstawiennictwem o zdrowie dla mojego brata. Wyproś u Pana Boga aby opuściła go ciężka choroba.Pomóż odzyskać radość życia i wiarę , że będzie lepiej. Niech żyje i pomaga innym ludziom tak jak czynił to do tej pory.Bóg zapłać.M.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy1.1.16

  sw2 rito prosze cie oto zeby moj syn sie porozumial z mezem daj mu odwage iwsparcie wtym o czym chce powiedziec ojcu swemu bo mu z tym trudno zyc a ja chce zeby oboje byli szczesliwi upros laski u boga prosze pomuz mu bug zaplac

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy1.1.16

  sw rito prosze zebys pomogla mojemu symowi o powiedzeniu waznej sprawy swemu ojcu daj mu sile i odwage wstaw sie za nim u pana boga i prosze o zrozumienie przez ojca bug zaplac

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy28.1.16

  Św.Rito proszę Cię o zdrowie mojej mamy Krystyny aby guz zniknął;proszę ciebie również o zdrowie dla całej naszej rodziny.Jeśli mogę proszę Cię pomóż mojej córce w zdaniu ciężkich egzaminów.Św.Rito wyproś u Boga łaski o które Cię proszę. Bóg zapłać.

  OdpowiedzUsuń