8/ Historia św. Rity

Śmierć św. Rity


Śmierć, której ludzie się boją, to jest odłączenie duszy od ciała, natomiast śmierć, której ludzie się nie boją, a bać powinni, to jest odłączenie od Boga (św. Augustyn). 

Rita zmarła 22 maja 1457 roku. Za prawdopodobną przyczyną śmierci uznaje się gruźlicę. Tradycja podaje, że w momencie śmierci Rity w Cascii, samoczynnie rozdzwoniły się dzwony. (…)

Po śmierci ciało Rity zostało umieszczone w zwykłej, przeznaczonej dla augustianek  trumnie. Wśród przybywających, by zobaczyć otoczoną już za życia opinią świętości siostrę, był Cicco Barbaro, stolarz mający sparaliżowaną rękę. Gdy zobaczył skromną trumnę Rity, pomyślał, że gdyby był zdrowy, to wykonałby trumnę godną niezwykłej kobiety. I w momencie wypowiadania tego życzenia jego ręka została uleczona. Barbaro dotrzymał obietnicy i wykonał pięknie zdobioną trumnę, którą można oglądać w sanktuarium w Cascii.

Uzdrowienie stolarza uznano za pierwszy cud, który wydarzył się po śmierci Rity, co spowodowało rozkwit jej kultu niemal od dnia jej śmierci. W czasie procesu beatyfikacyjnego udokumentowano jedenaście cudów stwierdzonych po śmierci Rity. Wśród nich jest także opis cudu uzdrowienia sparaliżowanej ręki kuzynki Rity. O tym, że zaraz po śmierci Rita była otaczana kultem i uznawana przez wiernych za świętą, świadczy także „Codex miraculorum”, czyli „Księga cudów” powstała w latach 1457-1462.

Przy trumnie Rity modlono się, zapalano świecie i zawieszano tablice wotywne z wypisanymi doświadczonymi łaskami.

Nadspodziewana liczba pielgrzymów pragnących zobaczyć i pożegnać doczesne ciało Rity spowodowała, że przesunięto datę pochówku. Wtedy też zauważono, że nie ulega ono rozkładowi i wydziela miły zapach. Można się o tym przekonać także współcześnie, oglądając je w szklanej trumnie w bazylice w Cascii. Wokół urny umieszczono wota. Wśród nich są złote strzykawki zostawione przez byłych narkomanów, zdjęcia zniszczonych samochodów i ocalałych w wypadkach drogowych osób. Jest wiele zdjęć niemowląt, małych lub starszych dzieci, które przyszły na świat dzięki wstawiennictwu Rity lub też zostały uzdrowione. Siostry opowiadają, że od momentu śmierci Rity aż do dnia dzisiejszego, zawsze, gdy dzieją się cuda za jej przyczyną, ciało świętej wydaje przyjemny zapach. (…)

W: Aleksandra Murzańska, Święta Rita, cudowna historia patronki od spraw beznadziejnych, Dom Wydawniczy „Rafael”, Kraków 2011.

8 komentarzy:

 1. Anonimowy11.6.12

  Święta RITO proszę o wstawiennictwo i modlitwę do PANA BOGA o łaskę zdrowia dla Michała i szczęśliwe macierzyństwo dla synowej Ani.
  Dziękuję za otrzymane za TWOIM wstawiennictwem ŁASKI.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy17.9.12

  święta Rito proszę wstaw się za mnie u Matki Bożej wiadomych dla niej intencjach

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy19.9.12

  Swieta Rito upros mi u Pana Boga laski ktore tak bardzo potrzebuje dziekuje z calego serce Pragne kiedys byc razem z Toba w niebie i chwalic i wielbic naszego Zbawiciela malgosia

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy18.11.12

  Św.Rito uproś mi Pana Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa łaskę zdrowia dla mojej rodziny i nawrócenia ze złej drogi syna na drogę prostą do Boga - pojednania z Bogiem poprzez spowiedż św.
  J.K.{35/19}

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy18.3.13

  święta Rito proszę cię oto bym była silna duchowo i w sercu . Abym była ambitna pomocna i aby moja babcia nie chorowała błagam cię by nie musiała chodzić o laskach by dostała ozdrowienia .

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy17.4.13

  swieta Rito prosze cie o to,zeby moja corka mogla zajsc w ciaze i zostala szczesliwa mama
  prosze tez rowniez o uzdrowieniedla Kingi ,ktora ma problem zdrowotny

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy28.7.13

  proszę o łaskę uzdrowienia dla Mateusza. chłopiec ma zdiagnozowanego w uchu środkowym perlaka wrodzonego. Z medycznego punktu widzenia ucho należy co roku operacyjnie oczyszczać by nie doszło do utraty słuchu. Podczas corocznych zabiegów wykonywanych pod mikroskopem z uwagi na mikroskopijność schorzenia jest duże ryzyko porazenia nerwu twarzowego oraz uszkodznenia kosteczek słuchowych - utrata słuchu.
  Mateusz był 2 razy operowany. Amen

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy12.8.13

  Święta Rito prosze, blagam za Twoją przyczyną o uproszenie u Boga łask dla moich dzieci w szczególności dla Michala, który jest w trudnym wieku, niesforny bez pokory odsuwa się od Boga pomóż mi św Rito. Bóg zapłać.

  OdpowiedzUsuń