"Cuda i łaski Boże": Wierna ukrzyżowanej Miłości

"Uczennicą Ukrzyżowanego" i "ekspertem od cierpienia" nazwał św. Ritę Ojciec Święty Jan Paweł II 20 maja 2000 r. adorując relikwie Świętej przywiezione w szklanej trumnie do Rzymu. Sto lat wcześniej Leon XIII - nawiązując do regionu Włoch, w którym żyła św. Rita i jej imienia - obdarzył ją mianem "drogocennej perły Umbrii".

Jan Paweł II mówił o św. Ricie jako o żyjącej w pokorze kobiecie "małej w posturze, ale wielkiej w świętości". "Głęboko zakorzeniona w miłości Chrystusa, Rita odnalazła w wierze niewzruszoną siłę, by być kobietą pokoju w każdej sytuacji. (...) W przykładzie jej całkowitego poddania się Bogu, w jej szczerej prostocie i w jej niezachwianej wierności Ewangelii, możemy odnaleźć wymowną wskazówkę jak być autentycznym świadkiem Chrystusa na zaraniu trzeciego tysiąclecia" - dowodził Ojciec Święty. Poprzez pokorę i posłuszeństwo Rita upodobniła się do Chrystusa - swojego Boskiego Mistrza. "Znak, który zajaśniał na jej czole (stygmat - przyp. hb) był potwierdzeniem jej chrześcijańskiej dojrzałości". Przepełniona heroicznie wyrażaną miłością św. Rita, podążając drogą duchowości św. Augustyna, "stała się uczennicą Ukrzyżowanego i >ekspertem od cierpienia<; nauczyła się rozumieć boleści ludzkiego serca". "Stała się orędownikiem biednych i zrozpaczonych, wypraszając niezliczone łaski pocieszenia i ulgi tym, którzy uciekają się do niej w najprzeróżniejszych sytuacjach" - kontynuował Papież. "Jeśli zapytalibyśmy Ritę o sekret jej nadzwyczajnej pracy nad społeczną i duchową odnową, odpowiedziałaby, że jest nią wierność Miłości, która została Ukrzyżowana - dodał Jan Paweł II.

Najważniejszymi miejscami związanymi ze św. Ritą są umbryjskie miasteczka - Cascia i Roccaporena. W Roccaporena - w której Święta przyszła na świat i przez dłuższy czas mieszkała - znajduje się m.in. kościół parafialny, do którego uczęszczała, wybudowane w 1946 r. sanktuarium Świętej, jej dom przekształcony na kaplicę, lazaret, w którym świadczyła pomoc chorym i cierpiącym, a także ogród. W miejscowości Cascia wierni odwiedzają m.in. najsłynniejsze w świecie sanktuarium Świętej, wybudowane w 1947 r., w którym w specjalnej kaplicy umieszczona została przezroczysta trumna z ciałem Świętej a także pełny pamiątek po św. Ricie olbrzymi klasztor ss. Augustianek (można tu zobaczyć m.in. celę św. Rity, pozostałe po niej rzeczy - zakonną obrączkę i koronkę, wizerunek Chrystusa, przed którym naznaczona została stygmatami, pierwszą drewnianą trumnę, w której została pochowana, pielęgnowaną przez nią winorośl, starodawne obrazy ilustrujące jej życie).

W Polsce najważniejszymi miejscami kultu św. Rity są Kraków i Nowy Sącz. W Krakowie od wielu lat wierni modlą się o potrzebne łaski przed wielką drewniana figurą Świętej, znajdującą się w kościele oo. Augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (przed ołtarzem Świętej, każdego 22 dnia miesiąca, odprawiana jest Msza św. ku jej czci). W Nowym Sączu wierni proszą o łaski przed obrazem umieszczonym w 1993 r. w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej, w specjalnej wnęce z prawej strony ołtarza głównego (w drugi czwartek każdego miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest w tym miejscu Nowenna do św. Rity). W obydwu miejscowościach znajdują się relikwiarze Świętej.
Symbolem św. Rity jest róża. 22 maja - w rocznicę narodzin dla nieba - we wszystkich miejscach kultu Świętej odbywa się specjalne nabożeństwo połączone z tzw. Błogosławieństwem Róż.

fd